1200 etatów od Hörmanna i siedmiu innych firm

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 18-01-2008, 00:00

Legnicka strefa nareszcie się powiększy. Dla niemieckiego producenta bram i innych firm, które zainwestują ponad miliard.

Legnicka strefa nareszcie się powiększy. Dla niemieckiego producenta bram i innych firm, które zainwestują ponad miliard.

10 mln zł inwestycji i 200 miejsc pracy obiecuje Hörmann Legnica w miejscowości Krzywa. Spółka już jest w legnickiej specjalnej strefie ekonomicznej (LSSE). Zainwestowała 65 mln zł i zatrudnia 192 osoby. Niemiecki producent bram, drzwi, ościeżnic i napędów zamierza rozbudować fabrykę i uruchomić m.in. oczyszczanie powierzchni stalowych profili i blach do lakierowania. Dotychczas odbywało się to w Holandii.

Poza terenem należącym do Hörmanna, do LSSE włączonych zostanie jeszcze sześć innych działek.

— Na wszystkie tereny mamy już listy intencyjne od inwestorów. Łącznie osiem listów na 21 ha, w których firmy obiecują 980 nowych miejsc pracy i 115 mln zł — mówi Kamila Harmala, menedżer ds. obsługi inwestora w LSSE.

Nie ujawnia nazw tych firm. Wiadomo jedynie, kto chce strefy w Legnickim Polu: to Lenovo, które uzyskało już zezwolenie na działalność w strefie i nie jest brane pod uwagę w zestawieniach dotyczących miejsc pracy i wartości inwestycji. Firma postanowiła zagospodarować jeszcze niewielką działkę położoną poza strefą (1,1 ha) i dołączyć ją do swojego terenu. Pozostałe firmy to tajemnica.

— Terenem w Złotoryi interesuje się hiszpańska spółka z branży spożywczej, która chce zatrudnić 120 osób i zainwestować 45 mln zł. Mamy też niemieckiego inwestora, który myśli o projekcie wartym 20 mln zł i tworzącym 400 miejsc pracy — ujawnia Kamila Harmala.

Przedstawiciele strefy szacują, że włączenie 78 ha spowoduje napływ inwestycji rzędu 1135,38 mld zł i stworzenie 2852 nowych miejsc pracy.

Zbliżające się poszerzenie będzie pierwszym od ponad roku. W 2007 r. LSSE była jedyną strefą, która nie objęła nowych terenów.

— Teraz odczuwamy ich brak, szczególnie działek przy autostradzie. Początkowo do poszerzenia miało dojść w ubiegłym roku, ale ze względu na wybory sprawa się przesunęła. Czekamy teraz niecierpliwie, aż obecny wniosek zostanie przyjęty przez rząd i zaczniemy przygotowywać nowy. Już mamy zainteresowanych przedsiębiorców — mówi przedstawicielka LSSE.

W 2007 r. legnicka strefa znalazła się w ogonie wśród 14 stref. Wydała sześć zezwoleń (najlepsza, katowicka o 30 więcej), przedsiębiorcy obiecali 213 mln zł inwestycji (w katowickiej 1,8 mld zł) i 457 miejsc pracy (w najlepszej pod tym względem łódzkiej 4,8 tys.).

Małgorzata Grzegorczyk

m.grzegorczyk@pb.pl % 022-333-98-18

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane