13 mln zł strat kolei w Kujawsko-Pomorskiem, kto ma je pokryć?

PAP
opublikowano: 13-02-2009, 14:38

Na 13 mln zł PKP Przewozy Regionalne szacuje straty w 2008 r. w regionie kujawsko-pomorskim. Spółka uważa, że  pokrycie tych strat to obowiązek udziałowców; samorząd wojewódzki zapowiedział jednak, że nie zapłaci dodatkowego rachunku za przewozy pasażerskie.

"Pismo z informacją o stratach w tej wysokości otrzymał zarząd województwa. Kwota jest proporcjonalna do wielkości przewozów realizowanych przez PR na terenie naszego regionu w stosunku do całego kraju" - powiedziała PAP Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Samorząd nie zamierza jednak płacić za straty przewoźnika w 2008 roku. Kolej dostała za ubiegłoroczne przewozy 31,1 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile PKP PR zaproponowało w przetargu rozstrzygniętym w 2007 roku.

"Mamy umowę na trzy lata, gdzie dokładnie ustalona jest stawka. Takie roszczenia w trakcie realizacji zamówienia są niedopuszczalne. Nie zapłacimy, bo nie mamy na to pieniędzy" - zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Zdaniem spółki kolejowej cena z przetargu nie powinna być już wiążąca, gdyż PKP PR jest od niedawna własnością samorządów wojewódzkich. Pokrycie strat leży zatem w interesie udziałowców, a więc także marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

"Znacznie podniosły się ceny choćby energii elektrycznej. Przewoźnik musi jakoś funkcjonować i z tego powodu konieczne jest pokrycie kosztów działalności" - podkreślił Jerzy Kriger, przewodniczący rady nadzorczej PKP PR.

Samorząd wojewódzki potraktował pismo kolei jako "informację" i nie zamierza rozpatrywać sprawy dodatkowych dopłat do ubiegłorocznych przewozów. Marszałek zadeklarował także, że nie zgodzi się na ewentualną redukcję liczby połączeń kolejowych.

PKP Przewozy Regionalne w walce o przewozy w Kujawsko-Pomorskiem rywalizowały z polsko-brytyjskim konsorcjum Arriva/PCC. W wyniku przetargu PKP PR obsługują około 70 proc. regionalnych linii, przede wszystkim zelektryfikowanych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / 13 mln zł strat kolei w Kujawsko-Pomorskiem, kto ma je pokryć?