135 mln zł kary dla producentów płyt meblowych

Justyna Smolińska
opublikowano: 28-12-2017, 15:17
aktualizacja: 28-12-2017, 15:18

135 milionów złotych kary, na producentów płyt meblowych, nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firmy miały ustalać wspólnie ceny i wymieniać się poufnymi informacjami. W zmowie cenowej uczestniczyły: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono.

- W zmowie uczestniczyły 3 koncerny, a w praktyce 5 przedsiębiorstw. Jedna z firm uniknęła kary, która by wynosiła prawie 100 milionów złotych, z tego tytułu, że skorzystała z programu leniency. Natomiast pozostałe zapłacą łącznie 135 milionów. Jest tak, że prawo mówi że kara może wynieść do 10% obrotów. Tutaj nie wykorzystaliśmy całego możliwego spectrum kary. Natomiast kara zależała od wielkości firmy - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK

Informacje potrzebne do wszczęcia postępowania urząd zdobył podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców. Jednak szczegóły dotyczące porozumienia dostarczyła urzędowi również spółka Swiss Krono.  Firma zdecydowała się na skorzystanie z programu łagodzenia kar i w zamian za informacje, które pomogły udowodnić istnienie zmowy, uniknęła kary.

- Pierwsze sygnały mieliśmy z rynku, że może coś się dziać niepokojącego na tym rynku produkcji płyt wiórowych i pilśniowych. Na podstawie tych danych weszliśmy do przedsiębiorstw z przeszukaniem tak zwanym, zdobyliśmy tam dowody i później, miesiąc po tym przesłuchaniu jedna z firm, która uczestniczyła w zmowie dostarczyła dodatkowych dowodów w ramach tzw. programu leniency, czyli mówiąc językiem kolokwialnym, to jest jakby odpowiednik świadka koronnego w prawie karnym. Czyli firma, która uczestniczyła w zmowie, ale dostarczy dowody, które ułatwiają prowadzenie postępowania, może liczyć na złagodzenie kary, łącznie z tym, że nie zapłaci, a konkurenci zapłacą - dodaje Niechciał


Marek Niechciał, prezes UOKiK
Zobacz więcej

Marek Niechciał, prezes UOKiK© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu