1,4 mld zł dla mam marzących o biznesie i szkoleniach

MILO
opublikowano: 13-10-2009, 00:00

Nawet 40 tys. zł oferuje kobietom wracającym do pracy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Nawet 40 tys. zł oferuje kobietom wracającym do pracy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Są pieniądze dla mam wracających do pracy, i to duże. Właśnie rozpoczyna się cykl spotkań informacyjnych.

— Na tę edycję programu przygotowaliśmy 330 mln EUR [1,4 mld zł — red.]. Wkrótce urzędy marszałkowskie i pracy zaczną ogłaszać konkursy na przeprowadzenie szkoleń i nauczenie mam prowadzenia własnego biznesu. Zgłaszać mogą się fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe — informuje Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

W punkcie konsultacyjnym ministerstwa pojawiło się wczoraj ponad 50 pań. Na spotkanie zapisało się trzy razy więcej, będą więc kolejne konsultacje. W planach są dwa rodzaje wsparcia: pomoc w założeniu firmy i szkolenia.

— Ludzie nie chcą samych szkoleń, potrzebują pieniędzy. Dlatego w programach dla mam najważniejsza jest właśnie dotacja na rozwój firmy — mówi Elżbieta Bieńkowska.

Osoba zainteresowana dotacją powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez instytucję, która dostała pieniądze z ministerstwa. Instytucja ta odpowiada za przeszkolenie mam, przyznanie dotacji oraz wsparcie w kolejnych 12 miesiącach. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można dostać nawet 40 tys. zł.

Projekt przeznaczony jest dla kobiet, które nie prowadziły zarejestrowanej działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach. Dotację można wydać na wyposażenie, sprzęt, oprogramowanie i niezbędne licencje. Nie można z niej jednak finansować wynagrodzeń.

Uruchomieniem działalności i dotacją zainteresowana jest Katarzyna Gonciarz z Warszawy, mama 16-miesięcznej córki. Jest na urlopie wychowawczym. Wcześniej pracowała w firmie badającej rynek.

— Od dawna marzyłam o własnej firmie. Mam na nią pomysł i dużo energii. Mam nadzieję, że uda mi się otrzymać dotację unijną — mówi Katarzyna Goncarz.

Na dobre szkolenie z biznesowego angielskiego liczy Agnieszka Wybranowska.

— Po wychowawczym mam zamiar wrócić do firmy Konica-Minolta, gdzie jestem zatrudniona. Chcę wykorzystać urlop do podniesienia znajomości języka — mówi Agnieszka Wybranowska.

Ma duże szanse na szkolenia, bo kursy, które wkrótce ruszą, mają umożliwić nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Obejmują też poradnictwo zawodowe i psychologiczne.

— Jesteśmy gotowi na wsparcie z tej edycji programu blisko pół miliona kobiet — podsumowuje Paulina Mucha z Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w resorcie rozwoju.

Informacje o programie w punktach informacyjnych: http://www.mrr.gov.pl/kontakt/punkty_informacyjne _w_polsce/Strony/mapa. aspx

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MILO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu