…15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wiatru?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Czy wiesz, że…

Jeszcze nie tak dawno takie święto przywołałoby skojarzenia z wierszem Tuwima, w którym „jeden wiatr — w polu wiał, drugi wiatr — w sadzie grał” albo żeglarskimi szantami, gdzie „wiatr na wantach piosenkę gra”. Dziś, w tym dniu w ponad 25 krajach na 5 kontynentach odbędą się tysiące wydarzeń promujących wiatr jako czyste, odnawialne źródło energii. Wykorzystanie wiatru do produkcji energii elektrycznej stało się popularne także w Polsce. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, po I kw. tego roku elektrownie wiatrowe w Polsce osiągnęły moc zainstalowaną blisko 2 tys. MW (na 3,5 tys. MW w odnawialnych źródłach ogółem). Mowa tu o elektrowniach wiatrowych funkcjonujących w systemie elektroenergetycznym. Jest jednak sporo takich, które pracują autonomicznie (tzw. off-grid).

Małe wiatraczki można zobaczyć na słupach przy szosach, gdzie produkują prąd dla oświetlenia znaków drogowych. Można je także, choć jeszcze rzadko, spotkać przy gospodarstwach domowych, gdzie są wykorzystywane jako wspomagające źródło energii. Umieszcza się je na masztach osadzonych w gruncie lub na dachu budynku. Ich moc (od kilku kW) wystarcza do zasilania oświetlenia, układów pompowych,sprzętu domowego. Urządzenia większej mocy można zastosować dla gospodarstw rolnych, warsztatów rzemieślniczych, drobnego przemysłu itp. Inwestowanie w energię wiatru często wymaga finansowania zewnętrznego. Jednym ze źródeł są kredyty bankowe, a jednym z banków aktywnie działających na tym polu — Bank Ochrony Środowiska. Wielkość kredytów udzielonych na odnawialne źródła energii (OZE) w BOŚ Banku przekroczyła 1,3 mld zł, z czego ponad 65 proc. wykorzystano na inwestycje związane z energią wiatru. Wśród finansowanych zadań są pojedyncze, przydomowe wiatraki, a także farmy o mocy kilkudziesięciu megawatów.

BOŚ proponuje na ten cel kredyty komercyjne (Kredyt z Dobrą Energią) — oparte na procedurach stworzonych z myślą o specyfice OZE, jak i kredyty preferencyjne — niskooprocentowane, udzielane we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zatem łapmy wiatr — nie tylko w żagle.

Wejdź na www.bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak Twoja firma może zyskać na ekologii!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane