15 III koniec przyjmowania wniosków na dostosowanie gospodarstw do standardów UE

Polska Agencja Prasowa SA
11-03-2005, 18:21

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda poinformował PAP, że z powodu wyczerpania się środków przeznaczonych na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów europejskich od 15 marca wstrzymuje przyjmowanie wniosków.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda poinformował PAP, że z powodu wyczerpania się środków przeznaczonych na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów europejskich od 15 marca wstrzymuje przyjmowanie wniosków.

    Taka decyzja jest zgodna z rozporządzeniem rządu, które określa, że pomoc finansowa nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przeznaczonych na ten cel.

    Na lata 2004-2006 przewidziano na ten cel łącznie 243,4 mln euro, z czego 194,7 mln euro to środki z UE. 

    Do Agencji wpłynęło prawie 55,5 tys. wniosków na łączną kwotę płatności ponad 2 mld zł. Jak poinformowała rzeczniczka Agencji, Iwona Musiał, zapotrzebowanie na środki złożone we wnioskach przekraczają o 200 proc. limit na to działanie PROW na lata 2004-2006.

    Musiał wyjaśniła, że wskutek przekroczenia kwoty przeznaczonej na to działanie, Agencja nie wyklucza możliwości przesunięcia środków przeznaczonych na inne działania na PROW. Wnioski na ten cel przyjmowane były od 2 lutego do wyczerpania środków. Pieniądze nie są dzielone na poszczególne regiony. O przyznaniu środków będzie decydowała kolejność złożenia wniosku  - zaznaczyła Musiał.

    Z pomocy finansowej w ramach tego działania może skorzystać m.in. producent rolny, który prowadzi gospodarstwo wymagające wyposażenia w urządzenia do składowania nawozów naturalnych, dostosowania warunków udoju mleka do standardów higienicznych UE, modernizacji fermy specjalizującej się w produkcji jaj w zakresie dostosowania klatek dla kur (pomoc przewidziana jest tylko dla 44 ferm kurzych korzystających z okresu przejściowego na dostosowanie, które wymienione są w Traktacie Akcesyjnym).

 Finansowanie tego działania okazało się bardzo atrakcyjne, gdyż rolnicy nie muszą mieć wkładu własnego w tę inwestycję, a z drugiej strony - do 2008 roku rolnicy mają czas na spełnienie unijnych wymogów w zakresie ochrony środowiska. Pomoc z PROW dla jednego rolnika nie może przekraczać 25 tys. euro rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 15 III koniec przyjmowania wniosków na dostosowanie gospodarstw do standardów UE