15 lat doświadczenia na rynku leasingowym w Polsce

  • Materiał partnera
opublikowano: 18-10-2018, 10:12

GRENKE to ekspert w dziedzinie leasingu sprzętu IT, oprogramowania i nowoczesnych technologii. Firma powstała w Niemczech, a obecnie działa na 31 rynkach. W tym roku Grupa GRENKE obchodzi 40. urodziny na świecie, a w Polsce świętuje 15-lecie działalności.

Firma GRENKE wystartowała w Polsce w 2003 roku, decydując się na otwarcie centrali w Poznaniu. Zgodnie ze światową strategią firmy, GRENKE szukało swojej specjalizacji w finansowaniu komputerów i innego sprzętu IT oraz urządzeń niezbędnych do wyposażenia biura. Działające w tym czasie na rynku konkurencyjne firmy leasingowe i banki chętnie finansowały duże inwestycje, ale nie były zainteresowane transakcjami „small ticket”. A GRENKE miało na nie dobry pomysł – docierać nie tylko do ostatecznego klienta, ale przede wszystkim zawierać partnerskie umowy ze sprzedawcami sprzętu.
– Piętnaście lat temu pukaliśmy do wielu drzwi, proponując ten nowy model współpracy. Resellerzy nie oferowali wtedy tak zróżnicowanego finansowania zakupów, jak to ma miejsce dzisiaj, mam na myśli kredyty, raty i leasingi – wspomina Andrzej Goszczyński, jeden z pierwszych pracowników działu sprzedaży. – Działaliśmy kompleksowo, bo wraz z finansowaniem oferowaliśmy dostawcom szkolenia dla ich zespołów handlowych i pełne wsparcie w procesie leasingowym.
Pierwszymi partnerami GRENKE były między innymi Komputronik – współpraca trwa do dziś – oraz Vobis. Od kilkunastu lat GRENKE finansuje również zakupy w sieci Cortland. Dzięki temu klienci mogą w prosty sposób złożyć wniosek leasingowy, w jednym miejscu – tam, gdzie kupują.

GRENKE to ekspert w dziedzinie leasingu sprzętu IT, oprogramowania oraz nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej

GRENKE to ekspert w dziedzinie leasingu sprzętu IT, oprogramowania oraz nowoczesnych technologii.

ROZWÓJ RYNKU I OFERTY
– Leasing w Polsce zdobywał na przestrzeni tych 15 lat coraz większą popularność, co mogliśmy obserwować wraz ze stabilnym wzrostem naszego biznesu – mówi Dominik Rusiniak, National Key Account Manager w GRENKE. – W 2012 roku zaczęło się przyspieszenie, a w 2014 mogliśmy nawet powiedzieć o boomie. Ostatnie 4 lata to stały, stabilny wzrost.
Na przykładzie GRENKE widać, jak rozwijała się w Polsce lokalna przedsiębiorczość. W 2009 roku firma otworzyła biuro handlowe w Warszawie, bo to w stolicy koncentrowało się życie biznesowe. Ale już w 2012 roku wielkość lokalnego biznesu na Dolnym Śląsku uzasadniła otwarcie kolejnego oddziału GRENKE – we Wrocławiu. W 2016 roku dołączyło biuro w Katowicach.
– Znacznie zwiększyła się dostępność leasingu, a proces jest uproszczony i skrócony do minimum, bo tego wymaga rynek – ocenia z perspektywy lat Dominik Rusiniak. – Firmy leasingowe stały się również bardziej elastyczne i otwarte na nietypowe przedmioty, jak na przykład dyspenser do serwowania wina sprzedawanego na kieliszki, który mogliśmy sfinansować dla znanego poznańskiego restauratora.
Duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich firm, motywuje leasingodawców do poszerzania oferty. – Oferta to jedno, a sposób obsługi klienta to drugie – zaznacza Rusiniak. – Duży nacisk kładziemy na to, żeby nasz leasing był szybki w realizacji. Wszystko po to, aby przedsiębiorca nie tracił czasu i mógł się skupić na swoim biznesie. Działamy sprawnie, zawsze poprzez kontakt osobisty i dedykowanego klientowi doradcę.
W leasingu z roku na rok rośnie kategoria maszyn i urządzeń. Mamy rozwijającą się gospodarkę, więc przedsiębiorcy inwestują. Oczywistą konsekwencją jest więc także coraz większy wolumen transakcji leasingowych dotyczących sprzętu komputerowego, bez którego dziś nie da się prowadzić biznesu. – Warto zauważyć, że potrzeby w zakresie IT to nie tylko sprzęt, ale również oprogramowanie – komentuje Dominik Rusiniak. – Jeszcze 10 lat temu był z tym kłopot, bo wartości niematerialne i prawne są trudne do zabezpieczenia, ale dziś specjalistyczne firmy leasingowe, takie jak GRENKE, umieją to robić. Dostęp do najnowszego oprogramowania jest przecież dla przedsiębiorcy tak samo ważny jak nowoczesny park technologiczny.

PERSPEKTYWY
Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że z leasingu w Polsce korzysta obecnie około 600 tys. firm. Od 2009 roku średnie roczne tempo wzrostu rynku wynosiło 14 proc., a w 2016 roku osiągnęło nawet 17 proc. Wartość inwestycji sfinansowanych leasingiem w latach 2012-2017 to 285,5 mld złotych.
Co będzie działo się z rynkiem leasingowym w przyszłości? Z pewnością utrzyma się trend na coraz większe finansowanie leasingiem sprzętu IT, oprogramowania oraz specjalistycznych urządzeń biurowych, telekomunikacyjnych, poligraficznych, fotograficznych czy gastronomicznych. W 2017 roku wartość umów w tym obszarze wzrosła aż o 20,4 proc.
– Wpływ na to ma szybki rozwój technologii i tym samym potrzeba korzystania ze stale zmieniających się i coraz bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń – komentuje Konrad Wiśniowski, Vice President w Grupie GRENKE oraz prezes zarządu GRENKE w Polsce. – Możemy dziś ocenić, że od początku działalności prawidłowo określiliśmy naszą misję: ekspert w leasingu IT, kompleksowe finansowanie inwestycji w sprzęt i oprogramowanie oraz ścisła współpraca z siecią wyspecjalizowanych dostawców. Sami jesteśmy przedsiębiorcami z sektora MŚP, dlatego tak dobrze rozumiemy i sprawnie realizujemy transakcje „small ticket”, dodając do tego spersonalizowaną obsługę niezależnie od kwoty finansowania. To nas wyróżnia i otwiera perspektywy na kolejne 15-lecie na rynku.

 

– Możemy dziś ocenić, że od początku działalności prawidłowo określiliśmy naszą misję: ekspert w leasingu IT, kompleksowe finansowanie inwestycji w sprzęt i oprogramowanie oraz ścisła współpraca z siecią wyspecjalizowanych dostawców. Sami jesteśmy przedsiębiorcami z sektora MŚP, dlatego tak dobrze rozumiemy i sprawnie realizujemy transakcje „small ticket”, dodając do tego spersonalizowaną obsługę niezależnie od kwoty finansowania. To nas wyróżnia i otwiera perspektywy na kolejne 15-lecie na rynku – podsumowuje Konrad Wiśniowski, prezes zarządu GRENKE w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu