15 mln USD dla pięciu geniuszy matematyki

Aleksandra Rogala
opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Nobel ma wreszcie konkurencję.

Komitet Breakthrough Prize — nowej nagrody dla naukowców sponsorowanej m.in. przez Marka Zuckerberga — po raz pierwszy ogłosił zwycięzców i hojnie ich obdarował. Każdy dostanie po 3 mln USD, czyli ponad dwa i pół razy więcej niż laureaci Nagrody Nobla.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Według magazynu „Forbes”, nagroda w końcu doceni zbyt często pomijanych przez szwedzki komitet matematyków. Nie są oni rozpieszczani również przez Międzynarodowy Kongres Matematyków, który co 4 lata wyłania wybitnych przedstawicieli tej dziedziny, oferując im zaledwie 15 tys. USD.

Komitet Breakthrough Prize In Mathematics wyróżnił w tym roku 5 nazwisk. Są to: Simon Donaldson, Maxim Kontsevich, Jacob Lurie, Terence Tao oraz Richard Taylor. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się w listopadzie, a już ogłoszono skład komitetu, który wybierze laureatów w przyszłym roku.

Znajdzie się w nim m.in. Stephen Hawking. Fundatorami nowego wyróżnienia dla naukowców są Sergey Brin, współtwórca Google’a, i Anne Wojcicki, jego żona, córka polskiego fizyka, wraz z Markiem Zuckerbergiem i Priscillą Chan z Facebooka oraz Jackiem Ma i Kathy Zhang z Alibaby.

Do grona słynnych programistów i ich żon dołączyli też rosyjski inwestor Jurim Milner i jego żona Julia. Nagrody Breakthrough Prize będą przyznawane także wybitnym naukowcom w dziedzinie fizyki i nauk o życiu (chemii i biologii).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu