16 dłużnikom PGNiG grozi wstrzymanie dostaw gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-08-2005, 15:42

Związkowa Komisja Koordynacyjna PGNiG S.A. ogłosiła we wtorek listę 16 dłużników, którym chce wstrzymać dostawy gazu. Najpierw, na 12 sierpnia, związkowcy PGNiG zaplanowali wstrzymanie dostaw gazu dla Porcelany Śląskiej.

Związkowa Komisja Koordynacyjna PGNiG S.A. ogłosiła we wtorek listę 16 dłużników, którym chce wstrzymać dostawy gazu. Najpierw, na 12 sierpnia, związkowcy PGNiG zaplanowali wstrzymanie dostaw gazu dla Porcelany Śląskiej.

"Początkowo proces ten dotyczyć będzie ograniczonej liczby odbiorców, najdłużej zalegających z płatnościami. Komitet Strajkowy przygotowuje procedury między innymi strajku generalnego z wyłączeniami kolejnych dłużników" - czytamy w komunikacie.

Działające w spółce związki zawodowe domagają się jak najszybszego wprowadzenia PGNiG na giełdę. Związkowcy wcześniej już zapowiadali strajk generalny, który miałby polegać m.in. na wstrzymaniu dostaw gazu dla dłużników. 

Kolejni dłużnicy PGNiG, którym związkowcy zamierzają wstrzymać dostawy gazu, to Światowid AGD (16 sierpnia), Octagon w Gdyni, Record Słupsk i FANYANG ZAS w Elblągu (do końca sierpnia). Wśród dłużników, których związkowcy PGNiG chcą odłączyć, są także m.in. Huta Szkła Wołomin i FSO w Warszawie.

Związkowcy zaznaczyli, że w razie spłaty zadłużenia lista może się zmienić, może też zostać rozszerzona "w przypadku niezrealizowania naszych postulatów". Podkreślili też, że dodatkowa lista obejmująca największych dłużników PGNiG zostanie opublikowana w okresie kampanii wyborczej.

We wtorek rozpoczęło się walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG, podczas którego miała zostać podjęta decyzja o nowej emisji akcji i terminie debiutu giełdowego. Jednak minister skarbu, który jest stuprocentowym właścicielem PGNiG, przerwał walne zgromadzenie bez rozpatrzenia tego punktu. Zostanie ono wznowione 17 sierpnia. 

"Prywatyzacja naszej spółki nadal jest kwestią polityczną nie mającą umocowania w realiach gospodarczych. Kolejne argumenty i słowne deklaracje wprowadzają rozgoryczenie wśród pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG S.A., jak też dużej rzeszy naszych emerytów, a termin prywatyzacji nie jest określony" - czytamy w komunikacie.

Związkowcy, którzy naciskają na szybką prywatyzację PGNiG, zapowiedzieli jeszcze w poniedziałek, że jeżeli 17 sierpnia nie zapadną decyzje w sprawie prywatyzacji PGNiG, związkowcy z tej firmy skierują do prokuratury zawiadomienie o działaniu na szkodę spółki. 16 sierpnia sprawą prywatyzacji PGNiG ma zająć się rząd.

Przerwane w poniedziałek walne zgromadzenie PGNiG zostało zwołane przez zarząd. Miało ono upoważnić zarząd do określenia terminów otwarcia i zamknięcia planowanej na wrzesień subskrypcji akcji serii B.

PGNiG planował publiczną emisję do 900 mln akcji na czerwiec 2005 r. Chciał z niej pozyskać na inwestycje co najmniej 1,5 mld zł. Resort skarbu zdecydował jednak, że emisja PGNiG ze względu na sytuację na rynku kapitałowym zostanie przełożona na jesień. W połowie lipca minister skarbu Jacek Socha poinformował, że oferta publiczna PGNiG przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi jest praktycznie nierealna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 16 dłużnikom PGNiG grozi wstrzymanie dostaw gazu