160 mln zł na drogi, ścieżki rowerowe i autobusy w aglomeracji białostockiej

PAP
opublikowano: 23-11-2017, 12:35
aktualizacja: 23-11-2017, 12:36

160 mln zł będzie kosztował projekt, w ramach którego w Białymstoku i ośmiu ościennych gminach powstaną nowe drogi, 50 km ścieżek rowerowych i przybędzie 12 nowych autobusów komunikacji miejskiej.

W czwartek w Białymstoku poinformowano o tym na konferencji prasowej z udziałem zastępcy prezydenta Białegostoku Adama Polińskiego, wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywno oraz wójtów i burmistrzów z ośmiu gmin, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. To: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

90,4 mln zł na to przedsięwzięcie to pieniądze z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które w regionie realizowane są na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF).

Stowarzyszenie tworzy Białystok i 9 ościennych gmin (jedna z nich nie uczestniczy w projekcie). Resztę funduszy dokładają samorządy, 15 mln zł dołożył także powiat białostocki, który nie jest partnerem w projekcie, ale go dofinansował - poinformowano na konferencji.

Wicemarszałek Maciej Żywno powiedział, że projekt pokazuje, iż narzędzie jakim jest ZIT "zaczyna się sprawdzać". Podkreślił, że zrealizowanie zapowiadanych inwestycji będzie oznaczało "nową jakość" w transporcie, w połączeniach komunikacyjnych gmin z Białymstokiem. Dodał, że to jest to, na co czekają i na co liczą mieszkańcy, bo wspólna komunikacja tworzy więź, która pokaże, że aglomeracja Białegostoku i całego BOF "stała się faktem".

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński podkreślił, że realizowany projekt to dowód na "znakomitą" współpracę gmin z miastem Białystok i z samorządem województwa. Dodał, że projekt jest "bardzo znaczący", bo dotyczy gospodarki niskoemisyjnej, a to dbanie o czystsze środowisko. Tłumaczył, że budowane będą nowe odcinki dróg i modernizowane inne, by mogły tamtędy jeździć autobusy komunikacji miejskiej.

Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała, że w ramach projektu powstanie ścieżka rowerowa z Płonki Kościelnej do Łasku. "To miejsce chętnie odwiedzane i atrakcyjne turystycznie" - mówiła. Ścieżka ma także prowadzić dalej do miejscowości Płonka Matyski i Gąsówka Skwarki. Ma to zachęcać wszystkich do turystyki rowerowej w gminie. Trwają przetargi. Prace maja ruszyć w 2018 r.

Gmina Wasilków chce zbudować ścieżkę rowerową do Białegostoku. Wasilków dostał ok. 10 mln zł, cały projekt w tej gminie będzie kosztował ok. 20 mln zł. Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski powiedział, że pieniądze przyczynią się do tego, że podbiałostocki Wasilków stanie się "piękniejszym, nowocześniejszym" miastem. Remontowane będą ważne ulice - Białostocka i Grodzieńska. Gmina przekazała już wykonawcy teren pod ścieżkę rowerową. Pierwszy etap tej ścieżki ma być gotowy w połowie 2018 r.

Cały projekt ma być gotowy w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu