166 ekonomistów przeciwko Planowi Paulsona

MD
opublikowano: 26-09-2008, 09:21

Ponad 150 prominentnych amerykańskich ekonomistów, w tym trzech laureatów Nagrody Nobla wystąpiło do Kongresu USA, aby ten wstrzymał się z przyjęciem Planu Paulsona do momentu gruntownej analizy jego wpływu na gospodarkę.

W liście przesłanym do liderów Kongresu 166 ekonomistów z wyższych uczelni i instytutów naukowych oceniło, że Plan Paulsona to nic innego, jak subsydia dla spółek. Ich zdaniem, skutki jego realizacji są niejednoznaczne i w długim terminie mogą mieć odwrotne skutki od zamierzonych. Zaalarmowali, żeby nie ulegać nawoływaniu do pośpiesznego przyjęcia planu proponowanego przez sekretarza skarbu.

- Nie wydaje mi się, aby wiele decyzji, które będą miały wpływ na naszą przyszłość w perspektywie długoterminowej, musiałoby zostać podjętych „do piątku” – powiedział Robert Lucas, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi z 1995 roku. – Sytuacja może być pilna, ale teraz pilna nie jest. Na razie to problem sektora finansowego – dodał. 

Niektórzy z kongresmenów niechętnych Planowi Paulsona powoływali się na list ekonomistów, jako argument, aby nie śpieszyć się z jego przyjęciem.

David I. Levine, profesor ekonomii z Uniwersytetu Kalifornia-Berkeley powiedział, że plan przedstawiony przez sekretarza skarbu Henry Paulsona ma złą strukturę. 

- Jest zaprojektowany tak, aby Departament Skarbu był pierwszą linią obrony – powiedział Levine. – Wielu ludzi robi pieniądze inwestując pieniądze w ryzykowne interesy. To oni powinni być pierwszą linią obrony. Tak działa kapitalizm – dodał.

Inicjatywa napisana listu wyszła z Uniwersytetu Chicago, alma mater amerykańskiego monetaryzmu. Podpisali się pod nim ekonomiści zarówno pracujący na uniwersytetach amerykańskich i zagranicznych.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / 166 ekonomistów przeciwko Planowi Paulsona