17 mgnień wiosny. Oto nowe typy

Maciej Zbiejcik
22-03-2011, 00:00

Analitycy podpowiadają, którymi spółkami warto się zainteresować

Zima za nami, czas na porządki w portfelu. Warto poszukać na rynku ciekawych spółek na wiosnę. Tym razem poprosiliśmy sześciu analityków z biur maklerskich, by wytypowali specjalnie dla "PB" spółki godne uwagi w najbliższych miesiącach. Otrzymaliśmy 18 propozycji, ale Cormay pojawił się dwa razy. Tak powstał portfel 17 spółek polecany na wiosnę. Oto one: AB, Ciech, City Interactive, Cormay, Famur, Getin Holding, Getin Noble, Impel, Introl, Kopex, MCI, Mieszko, MNI, MW Trade, Protektor, Stalprofil i Tesgas.

Warto zwrócić uwagę, że analitycy wymienili aż trzy spółki z portfela Leszka Czarneckiego. Wśród poleconych znalazły się MW Trade, Getin Holding i Getin Noble. Rynek przypomniał sobie o spółkach znanego inwestora przy okazji oferty pierwotnej Open Finance. Oferta obejmuje akcje nowej emisji i te posiadane przez Getin Noble.

Analitycy postawili także na spółki przemysłowe z sektora chemicznego (Ciech) i producentów maszyn górniczych (Famur i Kopex) oraz związane z automatyką przemysłową, energetyką i ochroną środowiska (Introl). Uznanie zyskały także firmy działające w nowych technologiach: AB, City Interactive i MNI. Po jednym przedstawicielu mają także inne branże usługowa (Impel), obuwnicza (Protektor), stalowa (Stalprofil), gazowa (Tesgas) oraz fundusze inwestycyjne (MCI).

Takie ankiety przeprowadzamy regularnie co kwartał. Portfele złożone z propozycji analityków przynoszą lepsze wyniki od indeksów. Na początku września eksperci z biur maklerskich wytypowali specjalnie dla "PB" spółki, którymi warto się zainteresować w sezonie jesiennym (od 9 września do końca listopada). Siedmiu analityków wymieniło wówczas 22 spółki. Były to: Astarta, Asseco Poland, Bakaland, Bogdanka, Grajewo, Hawe, Impexmetal, KGHM, Kernel, Koelner, MCI, Mercor, Mieszko, Mispol, Pekaes, PBG, PGF, PKM Duda, Police, Rubicon, Synthos oraz TelForceOne. Połowa spółek z tego grona rosła w tempie dwucyfrowym. Średnia stopa zwrotu 22 naszych kandydatów wyniosła 6 proc. Na wakacje siedmiu analityków proponowało 18 spółek. Były to: Agora, Amrest, Ambra, Amica, ATM Grupa, Bioton, Bumach, Gino Rossi, Impel, JW Costruction, KGHM, Mieszko, Mirbud, Mispol, North Coast, PGNiG, PZU, Torfarm. Portfel złożony z tych spółek wzrósł o blisko 11 proc.

Najlepszą passę ma ostatnio Tomasz Manowiec z BM BGŻ. Analityk postawił jesienią na Dudę, Mieszka i PGF, co przyniosło ponad 17-procentowy zysk. Analityk BM BGŻ miał też najlepszy wynik w wakacje. Typował wtedy Gino Rossi, North Coast oraz Bumech, a jego portfel osiągnął stopę zwrotu 18 proc.

11%

To stopa zwrotu portfela 18 spółek, które analitycy typowali w "PB" na wakacje 2010 r. Był to wynik niemal dwa razy lepszy od stopy zwrotu indeksów WIG oraz WIG20.

6%

To stopa zwrotu portfela 22 spółek, które analitycy typowali w "PB" na jesień 2010 r. (od 9 września do końca listopada). W tym czasie indeks szerokiego rynku wzrósł 3,5 proc.

13%

O tyle w tym roku wzrósł indeks PB Czarnecki, który tworzą spółki jednego z najbardziej znanych inwestorów. Lepsze są tylko indeksy PB Jakubas (26,02 proc.) i PB Sołowow (18,3 proc.).

Polecane spółki z ankiety "PB"

Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ: Mieszko, MW Trade, Protektor

MW Trade

Spółka po przejęciu przez Getin ma łatwy dostęp do finansowania, dzięki czemu może dynamicznie zwiększać działalność. Zyski będą rosły z każdym kolejnym kwartałem, dlatego bieżąca wycena wydaje się bardzo atrakcyjna w perspektywie najbliższych miesięcy.

Mieszko

Ostatnie tygodnie przyniosły korektę notowań spółki w związku ze wzrostem cen surowców (cukier, mąka, kakao). Od marca konsolidowana jest już litewska spółka, a efekt ten znacznie przewyższy w tym roku ewentualny spadek zysków wynikający z wyższych kosztów. Dlatego wyniki Mieszka w stosunku do 2010 r. i tak będą sporo wyższe, nawet patrząc na rozwodniony zysk na akcję, uwzględniający wyemitowane obligacje zamienne. Wskaźniki wyceny są bardzo niskie.

Protektor

Firma korzysta na silnym popycie ze strony przemysłu niemieckiego. Dodatkowo osłabienie złotego pozytywnie wpływa na wartość osiąganych zysków na rynku strefy euro. Oczekuję bardzo dobrych wyników z pierwszego kwartału, co powinno pomóc notowaniom.

Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM: Getin Noble, Impel, MCI

Getin Noble

Po sprzedaży Open Finance i przekonaniu inwestorów do tej spółki zainteresowanie Getinem może wzrosnąć. Spadek rezerw może wpłynąć na poprawę wyników.

MCI

Prognozy zarządu na ten rok są optymistyczne. Wskaźnik C/WK przy obecnej cenie i realizacji prognoz wynosi około 1. MCI zapowiada, że pracuje nad kilkoma nowymi projektami oraz ofertami publicznymi trzech spółek.

Impel

Spółka wygląda interesująco. Wyniki są coraz lepsze, trwa konsolidacja branży, poprawia się efektywność działania.

Grzegorz Pułkotycki, dyrektor ds. analiz DM BZ WBK: City Interactive, MNI, Stalprofil

MNI

Wycena spółki biorąc pod uwagę wyniki finansowe od dłuższego czasu przedstawiała się atrakcyjnie (P/E 6,7). Na początku stycznia Andrzej Piechocki, największy akcjonariusz spółki, obejmując funkcję prezesa obiecał uporządkować aktywa grupy. Sądzimy, że pozwoli to przynajmniej w części zniwelować dyskonto. Dodatkowym wsparciem będzie perspektywa dalszej poprawy wyników finansowych oraz wprowadzenie polityki dywidendowej.

Stalprofil

Lepsze od spodziewanych wyniki z czwartego kwartału 2010 r. (zysk netto 6,9 mln zł, przychody 160 mln zł) potwierdzają doskonałe perspektywy spółki na rok 2011. Rosnące ceny stali, w tym profili będących głównym towarem handlowym spółki, zwiastują doskonałe marże na handlu stalą w pierwszej połowie 2011. Uważamy również, że będzie to bardzo dobry rok dla segmentu związanego z infrastrukturą przesyłową, co łącznie powinno pozwolić na wypracowanie świetnych wyników w dwóch pierwszych kwartałach roku.

City Interactive

Kurs akcji tej spółki podlega znacznym wahaniom. Zbliża się jednak debiut gry "Sniper: Ghost Warrior" na konsolę Sony PS3. Ta gra była ubiegłorocznym hitem spółki. 12 kwietnia gra na konsolę ma ukazać się w USA, a 14 kwietnia w Europie i Azji. Można jednak spodziewać się, że inwestorzy wkrótce to uwzględnią.

Łukasz Rosiński, p. o. dyrektora departamentu Corporate Finance Amerbrokers: Ciech, Cormay, Getin Holding

Cormay

W najbliższym czasie mogą zostać zrealizowane plany kolejnych przejęć. W grę wchodzą dwa podmioty — spółka z USA oraz z Europy Zachodniej. Po akwizycjach wyniki z 2011 r. mogą być istotnie wyższe niż rok wcześniej, głównie dzięki poszerzeniu rynków zbytu.

Ciech

Spodziewamy się poprawy w segmencie sodowym, dzięki wzrostowi wolumenów i cen. Liczymy także na pierwsze sygnały wykorzystania pieniędzy z emisji akcji serii D. Pozytywnie na kurs mogą także wpływać informacje o kolejnej próbie prywatyzacji polskiej chemii.

Getin Holding

Wyniki z 2010 roku były bardzo dobre, podobnie jak spółek z grupy. Getin nadal ma duży potencjał do podwyższenia wyniku na bazie marży odsetkowej. Duże znaczenie ma powodzenie sprzedaży akcji Open Finance przez Getin Noble Bank w ofercie publicznej. Liczymy na dalszy znaczący wzrost wyników w roku bieżącym, widoczny już w pierwszym kwartale, co w połączeniu ze dodatkowym kapitałem oferty publicznej powinno korzystnie wpłynąć na notowania Getin Holding.

Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM: Introl, Kopex, Tesgas

Introl

Spółce w tym roku powinna sprzyjać koniunktura w segmencie produkcji oraz usług. Efekty restrukturyzacji w spółkach zależnych powinny być widoczne w wynikach z tego roku. Liczymy ostrożnie, że w całym 2011 r. wynik EBIT wyniesie 21,2 mln zł (+25,4 proc. r/r), a zysk netto 16,7 mln zł (+26,7 proc. r/r).

Kopex

Wyniki z czwartego kwartału 2010 r. były dobre. Liczymy, że pierwsze trzy miesiące tego roku przyniosą dalszą poprawę rentowności Kopeksu, a spółka wypracuje 37,6 mln zł EBIT i 22,5 mln zł zysku netto. Kopex z powodzeniem zakończył restrukturyzację spółek w Serbii, Kopex Waratah oraz odlewni w Stalowej Woli. Szacujemy, że w całym 2011 r. Kopex wypracuje 167,2 mln zł EBIT (+76,7 proc. r/r) i 101,9 mln zł zysku netto (+269,2 proc.).

Tesgas

Spółka udanie zakończyła 2010 r., a perspektywy na kolejne lata są dobre. Tesgas koncentruje się na budowie infrastruktury gazowej. To jeden z najbardziej perspektywicznych segmentów

rynku budowlanego.

Krzysztof Borowski, analityk KBC Securities: AB, Cormay, Famur

AB

Cena po krótkoterminowej korekcie technicznej zakręciła w górę i zbliża się do szczytu z 3 stycznia oraz szczytu z 17 grudnia (27 zł). Wybicie powyżej tych oporów byłoby dobrym sygnałem i zapowiedzią silnej fali zwyżki do 28,70 zł lub nawet do 32 zł. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują akumulację akcji.

Cormay

Cena zaatakowała opór pochodzący od szczytu z 8 marca (11,98 zł). MACD znów wygenerował wskazanie kupna i zakręca w górę. Podążająca w górę średnia ruchoma 13-sesyjna potwierdza tendencję wzrostową.

Famur

Kurs jest w trendzie wzrostowym od lipca 2010 r. Wzrost został potwierdzony przez układ 13-sesyjnej średniej ruchomej i wskazanie kupna na MACD, Parabolic oraz Stochastic. Kolejne opory to 4,09, 4,36 i 4,70 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 17 mgnień wiosny. Oto nowe typy