17 października GPW rozpocznie notowanie opcji na akcje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 14:18

Warszawska giełda rozpocznie 17 października notowanie opcji na akcje pięciu najbardziej płynnych spółek. Początkowo notowane będą opcje na akcje PKN Orlen, TP, KGHM, Prokomu i Pekao - poinformował w środę Marcin Wójcicki z działu notowań i rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Warszawska giełda rozpocznie 17 października notowanie opcji na akcje pięciu najbardziej płynnych spółek. Początkowo notowane będą opcje na akcje PKN Orlen, TP, KGHM, Prokomu i Pekao - poinformował w środę Marcin Wójcicki z działu notowań i rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych.

Handel opcjami odbywać się będzie w systemie notowań ciągłych od godz. 9.00 do 16.30. Inwestorzy będą mogli wykorzystywać wszystkie dostępne rodzaje zleceń, oprócz zleceń po każdej cenie, po cenie rynkowej oraz po cenie rynkowej na otwarcie.

Notowane będą opcje kupna i sprzedaży o europejskim stylu wykonania, rozliczane pieniężnie. Pojedyncza opcja opiewać będzie na liczbę akcji zależną od spółki. W przypadku walorów Pekao i Prokomu jedna opcja opiewać będzie na 100 akcji, natomiast w przypadku KGHM, PKN i TP - na 500 akcji.

Docelowo giełda rozważa wprowadzenie do obrotu opcji na akcje kolejnych spółek.

Opcja to jeden z instrumentów pochodnych, czyli papierów wartościowych tworzonych na bazie innych instrumentów, np. akcji czy indeksów.

"Opcja to jest prawo i handlujemy prawem. Daje nam ono w przyszłości możliwość, żeby coś sprzedać - i to jest opcja sprzedaży. Można też handlować prawem do tego, by w przyszłości coś kupić - i to jest opcja kupna. Każde prawo można kupić - i wtedy kupujemy opcję; każde prawo można sprzedać - i wtedy jesteśmy wystawcą opcji" - wyjaśniał w sierpniu kierownik zespołu instrumentów pochodnych na GPW Jarosław Ziębiec.

Ziębiec podkreślił, że w rozliczeniach opcji nie ma dostawy towaru, czyli np. akcji, bo rozliczenie jest pieniężne: "jeśli się zarobiło - to się dostanie pieniądze, jak się nie zarobiło to się nic nie dostaje".

Instrumenty pochodne, takie jak opcje, istnieją na rynku równolegle do instrumentów bazowych, np. akcji. Są one wykorzystywane przez inwestorów m.in. do zabezpieczania się przed ryzykiem. "Możemy kupić akcje spółki X, a do tego opcje, które mają zabezpieczyć przed spadkiem ceny akcji. Jeżeli ceny akcji rosną - zarabiamy na akcjach, a jeżeli ceny spadną - to realizujemy opcję i pozbywamy się akcji spółki X na korzystniejszych warunkach" - mówił wówczas Ziębiec.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane