18 kandydatów na wakacje

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

Poprosiliśmy analityków o wytypowanie spółek, którymi warto zainteresować się przed sezonem letnim

Wakacje tuż tuż. Podobnie jak przed rokiem postanowiliśmy poszukać spółek, które mogłyby stać się wakacyjnymi hitami. W ubiegłym roku typy z naszej ankiety okazały się strzałem w dziesiątkę. Na 34 spółki, polecane przez sześciu analityków, tylko sześć nie wypracowało dwucyfrowej stopy zwrotu. Portfel Marcina Materny, dyrektora działu analiz Millennium DM, okazał się najbardziej zyskowny. Analityk typował Amikę, Graala i Groclin. Portfel z tych spółek dał zarobić aż 74 proc. W tym czasie WIG zyskał 30 proc.

Ubiegłoroczna ankieta była bardzo pomocna inwestorom. Dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć. Tym razem odpytaliśmy siedmiu brokerów i otrzymaliśmy 18 propozycji spółek na wakacje 2010 (do września). W gronie typowanych spółek znalazło się cztery blue chipy, spółki z mWIG40 i sWIG80 oraz mniejsze z indeksu WIG, które nie mieszczą się w głównych indeksach. W gronie wymienionych spółek są przedstawiciele wielu branż. Licznie reprezentowany jest sektor spożywczy oraz handlowy. Zastanawiać może jednak brak przedstawicieli sektora bankowego.

Marcin Materna, najlepiej typujący analityk z ubiegłorocznej ankiety, przed rokiem stawiał na spółki z niskim wskaźnikiem cena/wartość księgowa. Tym razem postawił na walory wyróżniające się atrakcyjnym wskaźnikiem cena/zysk i tzw. bezpieczne przystanie. Wytypowane przez niego spółki to Mieszko, Mirbud, Impel oraz Torfarm.

Pod koniec wakacji zacznie się sezon raportów z I półrocza i II kwartału. Pojawiły się więc sugestie, że przy doborze spółek do portfela inwestorzy powinni o tym pamiętać. Idąc tym tropem analitycy BM BGŻ wskazują sezonowe spółki i wymieniają Gino Rossi, North Coast oraz Bumech. Broker uważa, że pierwsze dwie spółki mają szansę wykazać się poprawą wyników. W Gino Rossi spory wpływ na rezultaty powinna mieć restrukturyzacja, a w North Coast uruchomiona w pierwszym kwartale produkcja serów. Bumech powinien utrzymać wysoką formę.

Również zdaniem przedstawicieli BM DnB Nord w wakacje warto zwrócić uwagę na beneficjentów letniego sezonu. Typem brokera jest Mispol, producent dań gotowych i konserw turystycznych, które sprzedają się dobrze w sezonie urlopowym. Według analityka BM DnB Nord wakacje mogą być też ważnym okresem dla Biotonu.

Nie brakuje spółek zaczynających się na literę A. Mowa o Beskidzkim Domu Maklerskim i jego typach: Agorze, ATM Grupie i Amreście. W przypadku Agory BDM duże nadzieje wiąże z nowym segmentem kinowym oraz branżą internetową. ATM Grupa rozwija współpracę z największymi telewizjami w kraju. Atutem Amrestu mają być kolejne nowe restauracje oraz wzrost marż.

Przedstawiciel CDM Pekao uważa, że czarnym koniem sezonu wakacyjnego wśród blue chipów będzie PGNiG. Mamy też coś dla zwolenników analizy technicznej. To JW Costruction, Ambra oraz Amica. To typy przedstawiciela KBC Securities.

Marcin Kiepas, analityk XTB, ostrzega przed korektą. Doradza, by zastanowić się, czy warto uzupelniać portfel przed wyjazdem na wakacje. Jego zdaniem okazja do zakupów pojawi się dopiero po spadkach. Dodaje, że warto obserwować duże i płynne spółki, czyli KGHM oraz PZU.

Analitycy i "PB" zastrzegają, że ankiety nie należy traktować jako rekomendacji.

Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM Impel, Mieszko, Mirbud, Torfarm

Mieszko

Przedstawiciele branży spożywczej radzą sobie dobrze. Postawiłbym na Mieszko. Spółka ma nowego inwestora.

Mirbud

Spółka ma niskie P/E i nie jest jeszcze do końca odkryta przez rynek. Jej wycenę na tle branży można uznać za atrakcyjną.

Impel

Nic nie zapowiada niespodzianek w wynikach spółki. Impel może kontynuować stabilny rozwój. Wypłaca dywidendę. Traktowałbym tę spółkę jako uzupełnienie portfela.

Torfarm

To może być bezpieczna przystań. Spółka osiąga dobre wyniki i jest obecnie najbardziej atrakcyjna wśród giełdowych dystrybutorów farmaceutyków.

Krzysztof Borowski, analityk KBC Securities Ambra, Amica, JW Construction

JW Construction

Kurs wyraźnie wybił się po korekcie technicznej. W wariancie optymistycznym można oszacować cenę docelową nawet na 21,70 zł. MACD zakręcił w górę ponad linią zero. To dobry sygnał potwierdzający siłę waloru. Rośnie siła relatywna ceny akcji w stosunku do indeksu WIG–Deweloperzy.

Ambra

Spółka jest w lekkim trendzie wzrostowym. Kurs próbuje przełamać opór na wysokości ostatniego szczytu z 7 kwietnia — 8,16 zł. Przełamanie otwiera drogę wyżej. Od dołu wsparcie od zakręcającej w górę średniej ruchomej 13 sesyjnej, wstęga Bollingera, także zakręciła w górę. Jest sygnał kupna na MACD, Parabolic. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja wskazuje na napływ środków w szerszym horyzoncie (od lipca 2009).

Amica

Cena znajduje się w formacji trójkąta, który może już niedługo się zakończyć. Jest to korekta w trendzie bocznym po fali wzrostowej z początku br. Tezę o trendzie bocznym potwierdza układ wskaźnika Akumulacja / Dystrybucja — równowaga sił popytu i podaży. Sygnał kupna pojawił się w paśmie wyprzedania na MACD.

Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ Bumech, Gino Rossi, North Coast,

Gino Rossi

Spółka przeprowadziła w ostatnich miesiącach restrukturyzację grupy oraz sieci sprzedaży. Prognoza na ten rok może być wykonana z nawiązką, bo pierwsze miesiące roku realizowane były powyżej założonego budżetu. Sezonowość sprzedaży wskazuje na drugi i czwarty kwartał jako najbardziej zyskowne w handlu detalicznym.

Bumech

Drążenie wyrobisk w kopalniach stanowi dla spółki źródło dużej dynamiki przychodów oraz znacznej poprawy wyników. Ostatnie dwa kwartały przyniosły spory wzrost zysku netto. Ta dynamika powinna być utrzymana także w kolejnych okresach. Spółka wygląda bardzo atrakcyjnie wskaźnikowo, perspektywy są korzystne.

North Coast

Długo oczekiwana produkcja serów ruszyła w pierwszym kwartale, jednak dopiero w drugiej części roku ma ona wyraźnie wpłynąć na wyniki spółki. W związku z tym rezultaty drugiego kwartału powinny być znacznie lepsze niż przed rokiem. Spółka dobrze radzi sobie również z działalnością podstawową, czyli handlem hurtowym.

Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz CDM Pekao małe i średnie spółki, PGNiG

MaŁe i Średnie spÓŁki

Trzeci kwartał powinien być niezły na giełdzie. Szukałbym przede wszystkim ciekawych małych i średnich spółek. Firmom nadal powinna sprzyjać dwucyfrowa dynamika produkcji przemysłowej i osłabienie złotego, ograniczające zagraniczną konkurencję.

PGNiG

Wśród blue chipów ciekawe wygląda PGNiG. Strach związany z akcjami pracowniczymi jest już w cenach. To może być czarny koń, którego nikt nie obstawia.

Krzysztof Zarychta, analityk BDM

Agora, Amrest, ATM Grupa

Agora

Efekty kosztowe, które spółka pokazała w minionych kwartałach, są już uwzględniane przez rynek. Odbudowa rynku reklamy w segmencie prasy jest bardzo powolna. Inwestorzy powinni czekać na informację o oczekiwanych wynikach przejętej sieci Helios na cały 2010 r., która naszym zdaniem została przejęta po rozsądnej cenie (szczególnie przy obecnych bardzo wysokich wycenach spółek kinowych). Czekamy także na wyniki segmentu związanego z internetem, który również powinien mieć coraz większy udział w wynikach całej spółki. Ważna będzie też prognoza dla reklamy zewnętrznej, która przy odbudowie rynku, zwłaszcza w wyborczych latach 2010 i 2011 powinna wykazać wzrost.

ATM Grupa

W wynikach ATM Grupa w kolejnych kwartałach powinien być widoczny wzrost marż spółki. Stanie się tak dzięki rozpoczęciu realizacji nowych projektów we współpracy z TVP i Polsatem. W dłuższym terminie wynikom ATM Grupy może pomóc współpraca z TVN oraz budowa nowego studia filmowego.

Amrest

Stopniowa poprawa biznesu restauracyjnego na rynku amerykańskim oraz coraz więcej nowych restauracji w Europie Środkowo Wschodniej, które zostaną sfinansowane m. in dzięki pieniądzom z emisji akcji dla Warburg Pincus, pozwolą spółce na poprawę marż w kolejnych kwartałach. Notowania Amrestu znajdują się obecnie około 30 proc. poniżej styczniowych szczytów.

Marcin Kiepas, analityk XTB KGHM, PZU po korekcie

KGHM, PZU

Zakładam, że w wakacje na giełdzie czeka nas najwyżej flauta. W innym scenariuszu może dojść do pogłębienia korekty na GPW, której celem w przypadku indeksu WIG20 będzie lutowy dołek lub w wersji najbardziej pesymistycznej 2000 pkt. Dlatego generalnie kupno akcji na wakacje uznaję za zły pomysł.

Dobrym pomysłem jest natomiast wykorzystywanie tej oczekiwanej długiej korekty do zakupów. Koniec roku, a być może już jesień, powinny przynieść kolejną silną falę wzrostów. Wśród dużych spółek preferowany jest zwłaszcza KGHM. Dobrym pomysłem mogą też być akcje PZU. Generalne jednak w portfelu powinny znaleźć się akcje małych i średnich spółek.

Tomasz Jachowicz, analityk BM DnB Nord

Bioton, Mispol

Mispol

Szukając akcji na wakacje trzeba zwrócić uwagę na spółki, których produkty w tym okresie lepiej się sprzedają. To sezon na dania gotowe, konserwy, turystyczne pasztety i smarowidła. Warto tez pamiętać, że Mispol zgodnie z nową strategią na lata 2010-2013 zamierza zwiększyć moce produkcyjne w segmencie PetFood o około 40 proc. Rentowność brutto ze sprzedaży w tym segmencie wyniosła w I kwartale 32,5 proc. W segmencie konserw pasztetów

i smarowideł było to 25 proc., a w daniach gotowych 28,6 proc. Jeśli spółce udałoby się rozwinąć produkcję karmy dla zwierząt dla sklepów pod nazwą własną danej sieci (private label), to Mispol w dłuższym horyzoncie mógłby pokusić się o konsolidację tego rynku poprzez fuzje.

Bioton

Jak donosi "The New England Journal of Medicine" po przeprowadzonych badaniach (06.2007-05.2008), w Chinach u 9,7 proc. dorosłej populacji występowała cukrzyca, a 15,5 proc. było poważnie zagrożonych chorobą. Finansowanie (emisja obligacji na 100 mln zł) będzie zatem niezbędne, by zwiększyć moce produkcyjne w fabryce w Macierzyszu do 1200 kg w 2015 r.

W lipcu spodziewałbym się rozpoczęcia sprzedaży wstrzykiwacza (Gensupena) na rynku polskim. Prawdopodobnie pod koniec czerwca podpisana zostanie umowa z dużym partnerem i w lipcu ruszy sprzedaż insuliny na rynek rosyjski. W III kwartale spodziewałbym się podobnego scenariusza na rynku Azji i Pacyfiku. Spółka planuje w III kwartale złożenie dossier rejestracyjnego hormonu wzrostu o powolnym uwalnianiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy