18 Polaków w grupie pracowników oskarżających sieć Wal-Mart

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 19:38

203 pracowników, w tym 18 Polaków, przystąpiło do pozwu zbiorowego przeciw sieci hipermarketów Wal-Mart na terenie Stanów Zjednoczonych. W środę mija termin na przystąpienie do tego pozwu; prawdopodobne jest jednak, że sąd w New Jersey przedłuży ten termin o miesiąc lub dwa.

203 pracowników, w tym 18 Polaków, przystąpiło do pozwu zbiorowego przeciw sieci hipermarketów Wal-Mart na terenie Stanów Zjednoczonych. W środę mija termin na przystąpienie do tego pozwu; prawdopodobne jest jednak, że sąd w New Jersey przedłuży ten termin o miesiąc lub dwa.

Jak wynika z kontroli, przeprowadzonych w sklepach Wal-Mart, 10 tys. spośród zatrudnionych tam pracowników m.in. nie płacono za nadgodziny, zmuszano do pracy w dni wolne. Chodzi głównie o imigrantów, zatrudnianych nielegalnie.

"Każdego dnia do pozwu przystępują kolejne osoby" - powiedział PAP James Linsey z kancelarii prawniczej Cohen Weiss and Simon LLP z Nowego Jorku. "W środę otrzymałem kolejne zgłoszenie z Polski, ale nie mogę go dzisiaj złożyć w sądzie w New Jersey - bo jest to fizycznie niemożliwe" - dodał.

Osoba, która chce przystąpić do pozwu, zgłasza to do kancelarii prawniczej w USA. Kancelaria przesyła mu kwestionariusz z pytaniami o miejsce pracy, czas pracy i prośbą o określenie, na czym polegało wykorzystanie przez pracodawcę. Obecnie - jak zaznaczył Linsey - zgłosiło się znacznie więcej osób, ale nie dostarczyły one agencji wszystkich niezbędnych formularzy. W środę kancelaria złożyła wniosek do sądu o wydłużenie terminu na przystąpienie do pozwu.

"W tym czasie ważne jest, by do pozwu przystępowały kolejne osoby, bo wówczas będziemy mogli wykazać, że jest powód" - dodał.

Maciej Sokołowski z agencji public relations, współpracującej z kacelarią Cohen Weiss and Simon LLP, powiedział PAP, że "wśród zarzutów wobec Wal-Martu znalazły się m.in. niepłacenie za nadgodziny, zmuszanie do pracy przez 7 dni w tygodniu, czasem po 14, 16, a nawet 17 godzin dziennie i zaniżone stawki za godzinę (2-5 dolarów)".

Jeden z Polaków, którzy przystąpili do pozwu, powiedział, że pracował przez 7 dni w tygodniu, po 10-12 godzin. "W soboty, niedziele, święta; i do tego nie były płacone" - zaznaczył pan Andrzej. Był zatrudniony w sklepie Wal-Mart na Florydzie w latach 2000-2002.

Wśród 10 tys. osób, wobec których doszło do naruszenia prawa pracy, byli głównie cudzoziemcy; prócz Polaków - m.in. Litwini, Słowacy, Czesi, Węgrzy, Ukraińcy i Meksykanie. Nie byli zatrudnieni bezpośrednio przez Wal-Mart, ale przez podwykonawców, zajmujących się sprzątaniem sklepów, którzy zawierali z Wal-Martem stosowne umowy. To - jak wyjaśnia Linsey - umożliwiało ukrywanie danych pracowników, głównie imigrantów, którzy byli zatrudniani nielegalnie.

Jednak - zgodnie z amerykańskim prawem pracy - chociaż ci pracownicy byli zatrudniani u podwykonawców, pracowali dla Wal-Martu. Ze wstępnych szacunków prawników wynika, że w przypadku wygrania procesu każda z osób, które przystąpiły do pozwu mogłaby otrzymać około 15 tys. dolarów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane