19 mln EUR obudzi chochoła

Magdalena Kot
opublikowano: 04-04-2005, 00:00

O 31,7 mln zł zabiegają wnioskodawcy 249 aplikacji, spośród złożonych w ramach naboru do działania 2.7

— programu Leader +

Pilotażowy program Leader+ przygotowuje polską wieś do wdrożenia funkcjonujących w Unii Europejskich od lat, strategii aktywizacji. Dzięki niemu powinna się poprawić konkurencyjność rejonów wiejskich jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej.

— Zainteresowanie programem Leader+ jest ogromne. Świadczy o tym liczba złożonych wniosków. Decyzja o rozpoczęciu tego programu w Polsce (najpierw pod nazwą Leader, a potem Leader II), podjęta jeszcze w 1991 r., była trafna, choć efekty powinny być widoczne dopiero w perspektywie wieloletniej. Realizacja programu przebiegać będzie w dwóch etapach. 15 grudnia 2004 r. zakończono nabór do pierwszego z nich — tzw. schematu I. Natomiast kolejna runda — tzw. schemat II uruchomiona zostanie pod koniec 2005 r. — mówi Wojciech Olejniczak, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Bardziej samodzielnie

Podstawowym celem schematu I jest stworzenie tzw. lokalnych grup działania (LGD), w skład których wejdą podmioty publiczne, organizacje pozarządowe i podmioty prywatne, poszukujące możliwości rozwoju terenów wiejskich. Pomoc z programu Leader przeznaczona jest dla obszarów wiejskich. Ma zachęcać do oddolnego tworzenia i realizacji strategii rozwoju danego terytorium, a nie dofinansowywać konkretne projekty, których temat jest z góry narzucony. Lokalna społeczność musi zorganizować się w lokalną grupę działania i przedstawić strategię rozwoju swojego regionu. Wówczas otrzymuje środki na jej realizację.

Możliwe problemy

Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec 2004 r. na zlecenie UKIE wśród ekspertów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, Polska wieś nie jest perfekcyjnie przygotowana do korzystania z programu Leader. Biorący udział w ankiecie eksperci ostrzegają, że istnieją liczne zjawiska, które mogą utrudnić efektywną realizację programu.

Nie oznacza to oczywiście, że Leader+ w ogóle nie ma szans powodzenia. Ze wskazanych badań wynika bowiem, że efektem dotychczasowych działań, pomocnym w realizacji programu, jest zmiana sposobu myślenia społeczności wiejskich, które stały się bardziej aktywne i skłonne do samodzielnego rozwiązywania problemów lokalnych. W realizację programu z pewnością włączą się także władze samorządowe, zdaniem których w większości przypadków podejmowane w zakresie Leadera+ działania mogą w istotny sposób podnieść atrakcyjność regionów wiejskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kot

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / 19 mln EUR obudzi chochoła