20 lat Teatru Witkacego

Michał Mizera
opublikowano: 25-02-2005, 00:00

Dwadzieścia lat minęło od chwili, kiedy grupa krakowskich studentów pod wodzą Andrzeja Dziuka przyjechała do Zakopanego robić teatr...

Sami znaleźli siedzibę, odgruzowali dawną salę balową Zakładu Leczniczego dra Chramca i stworzyli scenę. Sami szyli kostiumy i zrzucali się na pierwszą herbatę dla widzów, która stała się ich znakiem rozpoznawczym. Piotr Dąbrowski chodził po Krupówkach i sprzedawał ręcznie wykonane bilety.

A dziś? Profesjonalny budynek teatralny z dwiema scenami i kawiarnią. Zróżnicowany repertuar i bardzo dobry zespół aktorski. Mecenat władz wojewódzkich i spore grono sponsorów. Księgowa i zespół techniczny. Piotr Dąbrowski dyrektoruje już w Białymstoku. Z zespołu, który zakładał teatr, zostały cztery osoby. Prócz Dziuka: Dorota Ficoń, Krzysztof Najbor i Krzysztof Łakomik. Znakomici aktorzy, ze znaczącym dorobkiem, wierni swoim młodzieńczym wyborom. Chapeau bas!

Obchody będą aż czterodniowe. Kulminacja w weekend. W piątek gościnnie wystąpi Teatr Biuro Podróży z porywającym spektaklem „Carmen Funebre” (w plenerze!), potem gospodarze pokażą swoją ostatnią produkcję: „Panopticum” według Juliana Tuwima. Po spektaklu wernisaż prac Jerzego Dudy-Gracza, zaprzyjaźnionego z teatrem zmarłego niedawno twórcy. I dwa koncerty: aktorzy w piosenkach do muzyki Jerzego Chruścińskiego i zespół Max Klezmer Band. W sobotę apogeum: koncert Tomasza Stańki, niespodzianki aktorskie, premiera „Balu w operze” Juliana Tuwima i tradycyjny tort. Reszta nocy upłynie na tańcu w gorących rytmach kubańskich. Sam Witkacy, który będzie obchodził 120 rocznicę urodzin, pewnie zachichocze gdzieś pod ścianą na widok tej mieszanki.

Teatr Witkacego w Zakopanem, 25-26 II, rezerwacja biletów: (18) 20-00-229, informacje: www.witkacy.zakopane.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu