20 Polaków na liście New Europe 100

opublikowano: 16-11-2016, 22:00

Fundacja Res Publica ogłosiła listę stu osób wyznaczających standardy innowacyjności w Europie Środkowo-Wschodniej. Sami kreują i wprowadzają na rynek nowatorskie rozwiązania, inspirują do działania innych, wpływają na kształt europejskiej gospodarki. Ludzie biznesu, polityki, nauki, mediów i kultury. Kolejne osoby i zespoły z Europy Środkowo-Wschodniej tworzące i promujące innowacje trafiły na listę New Europe 100. Zestawienie po raz trzeci opublikowała Fundacja Res Publica. Przygotowano je we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Google’em i dziennikiem „Financial Times”.

— Warto pochwalić się na świecie tym, że programiści, właściciele firm, naukowcy, menedżerowie kultury z Europy Środkowej i Wschodniej stanowią dziś siłę napędową innowacji — mówi Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu. Na listę wpisanych zostało ponad 20 Polaków. Wśród liderów innowacji są m.in. Marcin Iwiński i Michał Kiciński z firmy CD Projekt, twórcy popularnej na świecie gry „Wiedźmin”, Mariusz Ciepły, założyciel LiveChata, Stefan Batory, współwłaściciel iTaxi, promujący obecnie również własną aplikacją rezerwacyjną — Booksy. W zestawieniu znalazły się także Patrycja Wizińska-Socha, prezes spółki Nestmedic, która jeszcze w 2016 r. zamierza wprowadzić na rynek telemedyczny system dla kobiet w ciąży, który umożliwi przeprowadzenie kardiotokografii (badanie KTG) na odległość. Wyróżnienie trafiło również do Anny Skórzyńskiej, twórczyni marki Szumisie (produkuje szumiące maskotki ułatwiające niemowlętom zasypianie). Krajową branżę kosmiczną reprezentuje natomiast Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, spółki, która w ramach międzynarodowych konsorcjów naukowo-przemysłowych uczestniczy w przygotowaniach do misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na liście znalazły się też dwie przedstawicielki polskiego rządu: Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, oraz Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

— Z roku na rok rośnie liczba przykładów biznesowych sukcesów, które narodziły się w Europie Środkowo-Wschodniej. To dowód dużego potencjału, jaki jest w naszym regionie. Nowoczesne technologie i gospodarka cyfrowa stanowią nie tyle wyzwanie, ile ogromną szansę dla zdolnych naukowców, ambitnych przedsiębiorców i kreatywnych aktywistów. Pozwalają im realizować plany i marzenia — mówi Marta Poślad, związana z firmą Google. © Ⓟ

STU NAJLEPSZYCH: W Brukseli ogłoszono tegoroczną listę New Europe 100. Wpisano na nią innowatorów i osoby wspierające rozwój nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 20 Polaków na liście New Europe 100