Czytasz dzięki

20 rad dla początkujących inwestorów

opublikowano: 05-02-2012, 08:30

Business Insider zebrał zasady, które mają pomóc zminimalizować potencjalne ryzyko strat w obecnych, niepewnych czasach.

Choć nie są one przeznaczone dla profesjonalnych inwestorów, to z pewnością ułatwią życie przeciętnym Smithowi i Kowalskiemu, którzy stawiają pierwsze kroki na giełdzie.

1. Kupuj akcje dużych i średnich firm, których zyski i przychody rosną

2. Postaw na walory firm oferujących porządne dywidendy i mają niski wskaźnik zadłużenia (relacji długu do kapitałów własnych)

3. Raz w tygodniu, a przynajmniej raz w miesiącu, czytaj informacje dotyczące spółek z twojego portfela

4. Gdy tylko jakieś akcje cię zawiodą albo pożałujesz, że w ogóle je kupiłeś, sprzedaj je. Zrób to od razu niezależnie od ceny. Życie jest zbyt krótkie, by łudzić się nadzieją, że zła passa się odwróci.

5. Nie wchodź i nie wychodź z rynku, tylko zarządza swoim ryzykiem w zależności od oceny sytuacji. Twoja ocena w oparciu o dostępne informacje jest równie dobra jak każdej innej osoby, a ponieważ chodzi tu o twoje pieniądze, jest ona tym cenniejsza.

6. Musisz być gotów na poniesienie 20 proc. straty na każdym zainwestowanym dolarze. Oczywiście 20-procentowa strata nie jest celem, ale niestety może się to zdarzyć w każdej chwili. Nie musi ona być ostateczna, ale inwestując musisz się z nią liczyć.

7. Nie kupuj akcji, których wartość przekracza 30-krotnie zyski firmy , siedmiokrotnie też nie – w obu przypadkach coś jest nie tak.

8. Nie kupuj spółek o kapitalizacji rynkowej poniżej 500 mln USD, chyba, że bawisz się i stać cię na utratę 100 proc. inwestycji

9. Sprzedaj wszystkie akcje, o których masz podejrzane informacje – rezygnacja audytora, opóźnienia w sprawozdaniach, oskarżenia o defraudacje itp. Jest w czym wybierać, więc nie ma potrzeby bez sensu ryzykować.

10. Postaw na ETF i zainwestuj w sektor, który akurat wykazuje trend wzrostowy, zamiast kupować akcje pojedynczych spółek. Szczególnie jeśli dany sektor wykazuje oczywisty oznaki ożywienia.

11. Unikaj wszelkich funduszy powierniczych. Szczególnie te zrównoważone będą mieć zawsze stosunkowo słabe wyniki w dłuższej perspektywie, ponieważ starają się równoważyć ryzyko strat w jednej dziedzinie inwestując równocześnie w inną, która rośnie, gdy pierwsza traci (np. finanse, technologie). To fakt, a nie opinia.

12. Nie staraj się być jak makler, o ile nie chcesz robić tego na pełen etat.

13. Nie zwracaj uwagi na ludzi, którzy są wiecznymi pesymistami. Prawdziwy sekret jest taki, że nawet gdy sytuacja wygląda strasznie, to wcale taka nie jest. W 2008 r. doświadczyliśmy największej wyprzedaży od 70 lat. Powrócenie do równowagi zajęło rynkom zaledwie 18 miesięcy. Teraz po 4 latach, po tym załamaniu nie ma prawie śladu.

14. Nie zwracaj uwagi na wiecznych optymistów. Oni coś sprzedają.

15. Media finansowe chcą byś myślał, że coś ci umyka i powinieneś przyspieszyć. Zwracaj na to uwagę, jeśli naprawdę jesteś zainteresowany i traktuj to jako rozrywkę. Większość tytułów i wiadomości jest wymyślana tylko po to, by dziennikarze mieli o czym mówić każdego dnia.

16. Nie idź za żadnym guru. Nie kupuj specjalnych programów. Nie kupuj DVD. Nie słuchaj znanych analityków. Czytaj książki napisane przez ludzi I o ludziach, którzy odnieśli prawdziwy sukces na rynku – ale tylko jeśli naprawdę jesteś zainteresowany.

17. Przypomnij sobie różnicę pomiędzy inwestorem i traderem: inwestor handluje tylko wtedy, gdy musi, dla traderów jest to praca – tak zarabiają na życie.

18. Nie dokonuj transakcji, by poczuć ekscytację, nawet jeśli transakcje wywołują takie emocje.

19. Nie dokonuj transakcji, jeśli jesteś zły lub chcesz dokonać zemsty

20. Gdy w końcu zostaniesz bogaty, zatrudnij ludzi, by za ciebie inwestowali i obserwuj ich. Ciesz się wolnym czasem jaki możesz spędzić nie patrząc się w monitor. Nie marnuj go na czytanie o inwestycjach, ani o odwróconej zależności pomiędzy rentownością niemieckich obligacji rządowych i stosunkiem złota do ropy. To już jest masturbacja.

Jeśli rynek ma wystarczająco dużo czasu, zawsze będzie rósł. Jest niezmiernie trudno znaleźć dekadę, w której rynek poniósł straty - konkluduje (optymistycznie) portal Business Insider.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane