200 firm zgłosiło się do pomocy

opublikowano: 18-03-2000, 22:00
aktualizacja: 18-03-2020, 22:00

Chętnych do walki z koronawirusem są setki, a z godziny na godzinę ich liczba rośnie. Jak można pomóc, mówi Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, która została powołana na stanowisko koordynatora ds. współpracy z polskimi przedsiębiorcami w ramach walki z COVID-19.

„PB”: Jak wyglądają procedury w przyjmowaniu pomocy od firm? Jak przedsiębiorcy powinni się zgłaszać?

Olga Semeniuk, koordynator ds. współpracy z polskimi przedsiębiorcami w ramach walki z COVID-19: Ze względu na szerokie zainteresowanie polskich przedsiębiorców pomocą w walce z COVID-19 Ministerstwo Rozwoju uruchomiło specjalny adres mejlowy: pomagamy@mr.gov.pl. Już od wtorku spływają tam dziesiątki ofert polskichprzedsiębiorców. To nasza siła gospodarcza i wspólna odpowiedzialność w obliczu wyzwań, jakie przed nami stoją. Każdy polski producent może się zgłosić — za pośrednictwem mejla — do nas i przedstawić swoją ofertę i możliwości.

Co jest potrzebne — produkty medyczne, higieniczne, pieniądze?

Każda forma wsparcia jest teraz ważna. W tym trudnym dla wszystkich Polaków czasie drzwi do pomocy otwarte są dla każdego. Największe zapotrzebowanie dotyczy maseczek, odzieży ochronnej i płynów bakteriobójczych. Ministerstwo Zdrowia zamieściło na stronie dokładną specyfikację produktów, których potrzebujemy podczas zwalczania COVID-19. Dla przykładu, maseczki powinny być zgodne z oznaczeniem i normą CE Kat.2, EN14683.

Ile firm już się zgłosiło?

Do chwili obecnej otrzymaliśmy blisko 200 deklaracji pomocy ze strony polskich przedsiębiorców. Ta liczba rośnie z godziny na godzinę, za co już teraz serdecznie dziękujemy.

Czy firmy, które rozpoczną produkcję wyrobów medycznych skierowanych na walkę z koronawirusem, będą mieć gwarancję ich odbioru?

Całą procedurę współpracy z polskimi przedsiębiorcami określają ścisłe zasady ustalone międzyresortowo. Proszę, aby firmy planujące rozpoczęcie produkcji najpierw przesłały swoją ofertę na naszego mejla. Po określeniu możliwości produkcyjnych i potwierdzeniu zapotrzebowania indywidualnie ustalimy warunki współpracy.

Z patriotycznym zacięciem

Funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Olga Semeniuk pełni od 2 stycznia 2020 r. Jest radną m.st. Warszawy. W ostatnich wyborach samorządowych w październiku 2019 r. startowała, bez powodzenia, z listy PiS do Sejmu. W latach 2016-19 pracowała — jako doradca Michała Dworczyka — w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach Fundacji Wolność i Demokracja, której współzałożycielem i członkiem rady jest Michał Dworczyk, koordynowała projekty „Strażnicy Narodowej Pamięci” oraz „Pamięć Żołnierzy Wyklętych — Bieg Tropem Wilczym”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane