200 hektarów wysokich technologii

MBE
opublikowano: 12-08-2010, 00:00

Samorządowcy z Gryfina chcą zwabić zagranicznych inwestorów do parku przemysłowego. Już za dwa lata.

Samorządowcy z Gryfina chcą zwabić zagranicznych inwestorów do parku przemysłowego. Już za dwa lata.

200 ha w zachodniopomorskiej miejscowości Gardno (powiat gryfiński) za dwa lata stanie się Parkiem Regionalnym, który ma przyciągnąć przedsiębiorców z branży logistycznej i wysokich technologii.

— Ofertę naszego parku kierujemy głównie do inwestorów zagranicznych. 57,5 ha z 200 ha, które obejmie park, będzie należeć do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — informuje Maciej Szabałkin, zastępca burmistrza Gryfina.

Trwa właśnie pierwszy etap uzbrajania terenu. Cały projekt obejmuje budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych, kanalizacji i wodociągów. Park ma być gotowy w listopadzie 2011 r.

— Liczymy, że działalność rozpocznie tam kilku dużych inwestorów. Nie chcemy tych terenów rozdrabniać. Zakładamy, że powstanie kilka tysięcy miejsc pracy — mówi Maciej Szabałkin.

Całkowity koszt stworzenia parku szacowany jest na około 50 mln zł. Projekt dostał blisko 22 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Reszta pochodzić będzie z budżetu Gryfina.

Ostatnie badania na temat atrakcyjności inwestycyjnej Polski wskazują, że park ma szansę na przyciągnięcie inwestorów z zagranicy. Zagraniczne firmy dobrze oceniają kwalifikacje pracowników i dynamikę rynku wewnętrznego, ale gorzej jest ze wsparciem ze strony samorządowców. Narzekali na to m.in. przedsiębiorcy ankietowani w zeszłym roku przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce i KPMG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu