200 mln zł na inicjatywy B+R czeka na chętnych

opublikowano: 14-01-2014, 00:00

Granty z Programu Badań Stosowanych (PBS) mogą zgarnąć jednostki naukowe i konsorcja z co najmniej jednym przedsiębiorcą.

PBS wspiera finansowo badania zwiększające innowacyjność. Chodzi o inicjatywy, które pozwalają na osiągnięcie z góry założonych praktycznych celów przez zastosowanie nowych rozwiązań w określonych branżach. Program ma też na celu zwiększenie współpracy między jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi zastosowaniem wyników badań w swojej działalności.

— Jeśli chcemy budować państwo oparte na wiedzy, musimy stale szukać nowatorskich rozwiązań, które znajdą zastosowanie w gospodarce. Odpowiedzią na tę potrzebę jest Program Badań Stosowanych. To już ostatnia edycja naboru w tym programie. W sumie przeznaczyliśmy na PBS ponad miliard złotych — mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Cel: użycie w praktyce

Konkurs już trwa — tym razem jego pula to 200 mln zł. W Programie Badań Stosowanych możemy wyróżnić dwa rodzaje wsparcia. Ścieżka A przewiduje dofinansowanie prac badawczych umożliwiających znalezienie praktycznych zastosowań dla uzyskanych wcześniej wyników badań naukowych. Wnioski mogą składać m.in. konsorcja i sieci naukowe oraz centra naukowo-przemysłowe. Natomiast ścieżka B wspiera badania pozwalające na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych. Jest ona przeznaczona dla centrów naukowo- -przemysłowych i konsorcjów naukowych składających się z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy.

Wnioskodawca wybiera, w ramach której ścieżki chce złożyć projekt, wskazuje też obszar tematyczny. Jednostki naukowe mogą dostać zwrot nawet całości kosztów kwalifikowanych na zadania badawcze. Natomiast w przypadku firm wysokość grantu zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Na badania przemysłowe mikro- i małe firmy dostaną 80 proc., średnie — 75 proc., a duże — 65 proc. dofinansowania.

Na techniczne studia wykonalności można natomiast otrzymać zwrot 50 proc. kosztów (mikro-, małe i średnie firmy) lub 40 proc. (duże firmy). Co ważne, wydatki kwalifikowane na badania podstawowe mogą stanowić najwyżej 15 proc. kosztów projektu i muszą być udziałem jednostek naukowych.

Będzie kontynuacja

W naborze zostaną wybrane projekty, które w największym stopniu spełnią kryteria znaczącej wartości naukowej — z punktu widzenia obecnego stanu wiedzy i potencjału rynkowego przyszłych aplikacji.

— Formuła jest znana, dlatego liczymy, że ostatnia edycja będzie wisienką na torcie programu i przyczyni się do wzrostu liczby projektów o światowym potencjale innowacyjności. Dotychczasowe zainteresowanie programem było tak duże, że wartość wniosków kilkunastokrotnie przekraczała wyznaczony budżet. Po dokładniej ewaluacji programu będziemy starali się go kontynuować w nowej, zapewne jeszcze bardziej innowacyjnej formule — dodaje dyrektor NCBR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu