200 mln zł rocznie na wsparcie inwestycji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 13:32

Przyznanie wsparcia w łącznej wysokości 200 mln zł rocznie dla ważnych inwestycji zakłada projekt ustawy o dużym znaczeniu dla gospodarki, którym w środę zajął się Sejm. Celem projektu jest stworzenie warunków do lepszego konkurowania z sąsiednimi krajami o przyciąganie dużych inwestorów.

Przyznanie wsparcia w łącznej wysokości 200 mln zł rocznie dla ważnych inwestycji zakłada projekt ustawy o dużym znaczeniu dla gospodarki, którym w środę zajął się Sejm. Celem projektu jest stworzenie warunków do lepszego konkurowania z sąsiednimi krajami o przyciąganie dużych inwestorów.

    "Projekt ustawy tworzy ramowy program pomocowy, zatwierdzony przez Komisję Europejską, który pozwoli przyznać grant inwestycyjny danemu inwestorowi, z którym się porozumiemy" - powiedział w środę w Sejmie wiceminister gospodarki Krzysztof Krystowski.

    Zaznaczył, że takie kraje jak Czechy i Słowacja mogą już w trakcie negocjacji obiecać przyznanie grantu firmiezainteresowanej zainwestowaniem w tych krajach. Tymczasem Polska, już po porozumieniu z potencjalnym inwestorem, musi czekać nawet rok lub półtora na zgodę UE, by mogła przyznać grant inwestycyjny. "Żaden inwestor nie chce tyle czekać" - powiedział Krystowski.

    Jednak część posłów obawia się, że wsparcie dla dużych inwestycji niekorzystnie odbije się na sytuacji małych i średnich firm. Według Artura Zawiszy (PiS), motorem rozwoju gospodarki powinno być wspieranie rodzimych małych i średnich przedsiębiorstw. Zawisza uważa, że projekt zmierza do wsparcia zagranicznych koncernów, które są zagrożeniem dla polskich przedsiębiorstw. Jego zdaniem, lepiej przeznaczyć te środki na inwestycje w infrastrukturę.

    Podobną krytykę wygłosił Zenon Tyma (LPR), który zgłosił wniosek o odrzucenie projektu.

    Krystowki zapewniał jednak, że projekt jest częścią systemu, w którym musi znaleźć się miejsce zarówno na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, jak i na popieranie dużych inwestycji. 

    Zgodnie z projektem o finansowym wpieraniu inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, przedsiębiorstwa planujące inwestycje o równowartości co najmniej 40 mln euro lub tworzące nie mniej niż 500 nowych miejsc pracy mogłyby liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa.

    Wsparcie finansowe miałoby być udzielane przedsiębiorcom, którzy będą w stanie ponieść co najmniej 50 proc. nakładów związanych ze wspieraną inwestycją, a dotowana inwestycja byłaby utrzymana przez co najmniej 5 lat od dnia jej zakończenia.   

    Według projektu, o wsparcie finansowe nie będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa m.in. z sektora węgla kamiennego, hutnictwa żelaza i stali, rybołówstwa oraz włókien syntetycznych.

    Projekt zakłada, że do objęcia wsparciem finansowym kwalifikowałyby się wydatki m.in.: do 10 proc. ceny nabyciagruntów, cena zakupu lub bodowy budynków oraz ich wyposażenie w maszyny i urządzenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz ceny nabycia wartości niematerialnych, nabycia licencji lub nieopatentowanego know-how, do wysokości 25 proc. wydatków.

    Zabezpieczeniem wsparcia finansowego będzie gwarancja bankowa. Rząd proponował rozszerzenie zabezpieczenia o możliwość wystawienia weksla in blanco, ale komisja nie zgodziła na takie rozwiązanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane