200 podmiotów podpisało porozumienie na rzecz rozwoju offshore

  • PAP
opublikowano: 15-09-2021, 15:41

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Porozumienie ma przyspieszyć rozwój sektora i transformację energetyczną, oraz maksymalizować udział lokalnego, polskiego wkładu w łańcuchy dostaw. Jak mówił podczas uroczystości podpisania minister klimatu Michał Kurtyka, porozumienie jest historyczne, bo - nie licząc podobnej umowy w Wielkiej Brytanii - to pierwsza taka inicjatywa w UE.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

„Nie ma w Polsce już miejsca na punktowe zmiany gospodarcze, jeśli wszyscy nie dołożą swojej cegiełki do transformacji, to po prostu się ona nie powiedzie” - mówił Kurtyka. „Porozumienie jest receptą, wskazaniem na to, że potrafimy zjednoczyć siły wielu aktorów” - dodał.

„Uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie, jeśli podejmiemy je wspólnie razem. Dziś kładziemy kamień węgielny pod stabilną współpracę miedzy rządem, samorządem i firmami” - dodał minister.

W liście, skierowanym do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki napisał, że warte 130 mld zł projekty offshore to kolejne wielkie przedsięwzięcie z udziałem państwa, a także „realne pieniądze które trafią do Polaków, przemysłu i stoczni, ważny element Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane