2010 -to będzie trudny rok

Marek Rogalski
opublikowano: 04-12-2009, 00:00

Nie należy się nastawiać, że sielankowe nastroje będą dominować także w 2010 r. Do poważniejszej korekty na giełdach jest coraz bliżej. O ile ten rok możemy zakończyć w okolicach 2400 pkt na WIG20, to już w I kwartale 2010 r. możliwy będzie spadek poniżej 2 tys. punktów. Będzie to powiązane ze spadkami na rynkach światowych. Flagowy indeks SP 500 może zniżkować w okolice 950 pkt. Będzie to wynikiem tzw. reality check, czyli m.in. nasilenia się obaw, jak poradzi sobie światowa gospodarka w momencie zakończenia programów stymulacyjnych i ilościowych (co rozpocznie się w II połowie 2010 r.). Pierwszy kwartał 2010 r. przyniesie, zatem odwrót od carry trade opartych na dolarze i osłabienie złotego. Euro może podrożeć nawet do 4,40 zł. Po części nałożą się na to obawy dotyczące realizacji przyszłorocznego budżetu w kontekście zaplanowanych dużych prywatyzacji. Kolejne kwartały powinny przynieść jednak uspokojenie. Nie spodziewajmy się jednak zbyt mocnego złotego — problemy fiskalne sprawią, iż zagraniczne fundusze będą omijać Polskę i to mimo że mamy rewelacyjne odczyty PKB. W efekcie euro dopiero na koniec 2010 r. może spaść niewiele poniżej 4 zł. W dalszej części roku spekulacje oparte na carry trade pozostaną w modzie, jednak walutą bazową stanie się tutaj jen (a nie dolar). Zwłaszcza że obecnie japońska waluta jest przewartościowana.

Inwestorzy na rynkach finansowych powinni jednak nastawić się na okres dużych wahań i nagłych zwrotów akcji. W końcu 2010 r. indeks WIG20 może wrócić w okolice 2500 pkt, a SP do 1150 pkt. Lepszy w tym względzie może być rok 2011, kiedy inwestorzy zaczną dyskontować dłuższą poprawę w światowej gospodarce. Odnośnie do innych rynków, przestrzegałbym przed gorączką złota, gdyż ten rynek może czekać bolesna korekta w I półroczu 2010 r. Nie ma na razie mocnych dowodów, aby w kolejnych latach miał nas czekać wyraźny wzrost globalnej inflacji.

Marek Rogalski

analityk DM BOŚ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane