2020 rok na rynkach surowcowych

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 04-01-2021, 12:16

2020 rok na globalnych rynkach surowcowych był rokiem dużych emocji, wynikających ze wstrząsu, jakie rynki te przeżyły po uderzeniu pandemii w globalną gospodarkę. Niemniej, o ile pierwsza połowa roku była dla wielu surowców i towarów gorsza, a czasem wręcz przynosiła spektakularne przeceny, to już kolejne kwartały były okresem systematycznych zwyżek, które niejednokrotnie doprowadziły do zakończenia całego roku na solidnym plusie.

Surowce energetyczne

Miniony rok na rynkach surowców energetycznych przyniósł mieszany bilans notowań, jednak w większości przeważała strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oraz Brent ostatecznie zniżkowały w ujęciu całorocznym o jedną piątą (a dokładniej, odpowiednio o niecałe 21% i nieco ponad 22%). To i tak niezły wynik, biorąc pod uwagę gwałtowne wiosenne przeceny i spektakularne zejście notowań kontraktów na ropę WTI do poziomów ujemnych w kwietniu poprzedniego roku.

Spektakularne wzrosty notowań widoczne były na azjatyckim rynku LNG (zwyżka o 140%). Także notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych zakończyły miniony rok na plusie, ale znacznie mniejszym, wynoszącym około 11%. Na rynku gazu ziemnego w USA strona popytowa ożywiła się jednak dopiero późnym latem i jesienią.

Metale przemysłowe

Większość metali przemysłowych zakończyła 2020 rok na solidnych plusach. Rekordzistą były kontrakty na rudę żelaza, które zwyżkowały o nieco ponad 100%. Niemniej, także zwyżka notowań miedzi okazała się co najmniej zadowalająca. Kontrakty na miedź w Nowym Jorku zwyżkowały o około 26%, a podobnie radziły sobie notowania miedzi w Londynie i Szanghaju.

Także wiele innych metali przemysłowych zakończyło rok na kilkunastoprocentowych albo nawet dwudziestoprocentowych plusach – wśród nich znajdują się cynk, nikiel, cyna oraz aluminium. Najsłabszy w grupie był ołów, ale i jemu udało się wypracować niewielką, 3-procentową zwyżkę.

Jeśli spojrzymy na stopy zwrotu w inwestycji w poszczególne grupy surowców w 2020 r., metale przemysłowe zdecydowanie wiodły prym w drugiej połowie minionego roku. Najsłynniejszy indeks obrazujący tę grupę jako całość, S&P; Goldman SachsCommodities Index (S&P; GSCI), w okresie od czerwca do grudnia zwyżkował o 38%. Przyczyną rajdu cen metali przemysłowych był duży popyt ze strony Chin, podnoszących się gospodarczo po pierwszym uderzeniu pandemii.

Metale szlachetne

2020 rok na rynkach metali szlachetnych można nazwać rokiem dobrym, a wręcz spektakularnym. Złoto w tym czasie zwyżkowało łącznie o 25%, napędzane strachem przed pandemią jako tzw. bezpieczna przystań. Wzrostom notowań złota sprzyjały także: słabość dolara, strach przed inflacją, programy stymulacyjne w największych gospodarkach świata oraz wyjątkowo niskie stopy procentowe.

Jednak to nie złoto, a srebro, okazało się w minionym roku najlepszą inwestycją na rynkach metali szlachetnych (oraz jedną z najlepszych inwestycji na rynkach surowcowych ogółem). Notowania srebra w minionym roku zwyżkowały o ponad 47%, a ta imponująca zwyżka była efektem nie tylko powiązania z cenami złota, ale również optymizmu wywołanego ożywieniem gospodarki po pierwszej fali pandemii oraz, w późniejszych miesiącach, nastawieniem risk-on wywołanym oczekiwaniami na rezultaty szczepionki.

Także notowania platyny i palladu zakończyły miniony rok na sporych plusach. Ceny platyny zwyżkowały o niecałe 25%, zaś notowania palladu wzrosły o prawie 11%.

Towary rolne

Na rynkach towarów rolnych w 2020 roku dominował kolor zielony. Duża w tym była zasługa Chin, które w minionym roku wykazywały ogromny popyt na towary rolne, nie tylko w celach bieżącej konsumpcji wśród ludzi, ale także w obliczu rosnącego zapotrzebowania na pasze dla zwierząt oraz przeznaczenia części zbóż na rezerwy.

W rezultacie, liderami zwyżek na rynkach towarów rolnych okazały się kukurydza oraz soja. Kukurydza najmocniej podrożała na chińskiej giełdzie w Dalian, gdzie zwyżka roczna wyniosła niemal 48%. Na rynku amerykańskim wzrosty sięgnęły 23%, co i tak jest niezłym wynikiem.

Z kolei notowania soi zwyżkowały na amerykańskiej giełdzie o imponujące 38%. Dobry rok ma za sobą także pszenica – notowania pszenicy ozimej w USA wzrosły w 2020 roku o ponad 14%.

Tymczasem na rynkach softcommodities ogólnie sytuacja była dużo mniej emocjonująca. Notowania cukru czy bawełny zakończyły rok na niewielkich plusach, a kakao oraz kawa w miarę neutralnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane