207 mln zł z UE dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

20-08-2009, 13:59

207 mln zł dofinansowania ze środków europejskich otrzyma powstające w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Umowę w tej sprawie podpisali w czwartek prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewcz-Waltz oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W opinii prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz Centrum Nauki Kopernik, budowane w sercu stolicy, będzie jednym z elementów "uniwersyteckiego kampusu". "W tej dzielnicy znajdują się główne budynki UW, jest to właściwie uniwersytecka dzielnica, dzielnica nauki" - oceniła Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić Centrum w trzecim kwartale 2010 roku.

"To największy projekt na wykorzystanie środków europejskich podpisywany obecnie w Polsce" - zaznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Większego projektu, w tym rozdaniu, w latach 2007 - 2013, już nie będzie" - zwrócił uwagę.

Pierwotnie, unijne pieniądze, które otrzyma Centrum Nauki miało dostać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W związku m.in. z tym, że Centrum Nauki Kopernik jest już w trakcie budowy, minister kultury zaproponował zmianę sposobu finansowania tych dwóch projektów - pieniądze z UE przyznano Centrum, a budowa Muzeum zostanie sfinansowana w całości z pieniędzy miasta. "To pozwoli na łatwiejsze przeprowadzenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie" - podkreślił Zdrojewski.

Centrum Nauki Kopernik ma być nowoczesną, interaktywną instytucją, miejscem eksperymentów, obserwacji naukowych, połączonych z zabawą i rozrywką. Budowa Centrum kosztuje prawie 370 mln zł, z czego 207 mln zagwarantowała UE. Na wyposażenie Centrum z budżetu państwa przekazanych zostanie 66 mln zł.

Centrum jest budowane na otwartym terenie nad Wisłą, między mostem Świętokrzyskim a ulicą Lipową, nad tunelem Wisłostrady. Na dachu głównego budynku w kształcie litery "L" (zbudowanego z dwóch modułów: "A" - prostopadłego do Wisły i "B" - równoległego do Wisły) będzie urządzony ogród. Obok budynku głównego stanie budynek planetarium.

Zgodnie z harmonogramem prac, w czerwcu 2010 r. zostanie otwarta część budynku (moduł "A"), w której będą mieścić się wystawy stałe: człowiek i środowisko, świat w ruchu, korzenie cywilizacji, strefa światła, galeria dla najmłodszych. Otwarcie drugiej części budynku (moduł "B"), gdzie znajdzie się galeria dla młodzieży oraz część konferencyjna i biurowa, zaplanowano na grudzień 2010 r. Planetarium ma zostać otwarte w kwietniu 2011 r.

Początek prac nad projektem Centrum sięga roku 2004, czyli powołania przez ówczesnego prezydenta Warszawy - Lecha Kaczyńskiego, Zespołu ds. Centrum Nauki. W zamierzeniu twórców, centrum ma funkcjonować na wzór innych tego typu centrów w całej Europie i na świecie. Organizatorami projektu jest miasto st. Warszawa, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz minister edukacji. Pierwszą łopatę pod budowę Centrum wbito 28 lipca 2008 r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 207 mln zł z UE dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie