21 grudnia polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

PAP
opublikowano: 29-09-2017, 18:21
aktualizacja: 29-09-2017, 18:22

21 grudnia w Warszawie odbędą się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe - poinformowała premier Beata Szydło, która w piątek w Tallinie spotkała się z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Rozmowa szefowych obu rządów dotyczyła m.in. Brexitu.

Premier na konferencji w trakcie szczytu cyfrowego UE w Tallinie nawiązała do swojej wcześniejszej rozmowy z szefową brytyjskiego rządu. Jak mówiła, rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących Brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.

"Była to kontynuacja mojej rozmowy z panią premier z początku tygodnia, gdy rozmawiałyśmy telefonicznie" - zaznaczyła premier.

Poinformowała, że w czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie.

O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.

Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

W swym przemówieniu brytyjska premier zapewniła też, że Wielka Brytania uszanuje zobowiązania podjęte w trakcie członkostwa w Unii Europejskiej. Mówiła, że nie chce, aby partnerzy Londynu obawiali się, że będą musieli płacić więcej lub otrzymać mniej przez pozostały okres obecnego budżetu w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty.

Pomimo zapewnień szefowej brytyjskiego rządu Bruksela i Londyn nie znajdują porozumienia w sprawie zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec unijnego budżetu. Podczas czwartej rundy negocjacji w tym tygodniu w Brukseli nie udało się zakończyć tej kwestii, co jest warunkiem przejścia do dalszej fazy rozmów dotyczących przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią.

Ze szczegółowych deklaracji złożonych w tym tygodniu przez brytyjskich negocjatorów wynika, że Wielka Brytania jest gotowa łożyć do unijnej kasy w 2019 i 2020 roku. Tymczasem rozliczenie wieloletniego budżetu UE, na który zgodziły się brytyjskie władze, będzie sięgało 2023 roku.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 21 grudnia polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe