21 grudnia sąd rozpatrzy wyrok sądu arbitrażowego w sprawie PTC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 17:12

21 grudnia sąd rozpatrzy wyrok wiedeńskiego sądu arbitrażowego w sprawie sporu o udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) - poinformował w czwartek PAP rzecznik zarządu PTC Witold Pasek.

21 grudnia sąd rozpatrzy wyrok wiedeńskiego sądu arbitrażowego w sprawie sporu o udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) - poinformował w czwartek PAP rzecznik zarządu PTC Witold Pasek.

    Sąd ma zdecydować o rozciągnięciu decyzji wiedeńskiego arbitrażu na terytorium Polski. Sąd już raz uznał wyrok arbitrażu za obowiązujący, ale po wniesionej przez Elektrim Telekomunikacja (ET) apelacji, sąd apelacyjny w maju br. uchylił to postanowienie. Stwierdził, iż ET powinno być dopuszczone do ponownego postępowania o uznanie wyroku arbitrażu.

    W grudniu 2004 roku sąd arbitrażowy w Wiedniu uznał, że sprzedaż w grudniu 1999 roku przez Elektrim 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej na rzecz kontrolowanego przez francuski Vivendi Elektrimu Telekomunikacja (ET) była bezskuteczna. Decyzja sądu oznaczała, że Elektrim w dalszym ciągu pozostaje właścicielem 48 proc. udziałów w PTC.

    To orzeczenie sądu arbitrażowego doprowadziło do zmiany w lutym 2005 roku wpisu do rejestru sądowego i wykreślenia ET jako udziałowca PTC na korzyść Elektrimu, zmiany we władzach spółki i trwającego od tego czasu kryzysu wokół PTC.

    Pod koniec sierpnia sąd zakwestionował poprawność lutowych zmian i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

    W połowie listopada KRS odrzucił wniosek, co oznaczało, że według KRS właścicielem 48 proc. udziałów w PTC jest ET.

    Zdaniem przedstawicieli zarządu PTC, kontrolowanego przez Elektrim i DT, to nie wpis w KRS, ale wyrok arbitrażu ma decydujący wpływ na kształt akcjonariatu PTC. Jak powiedział PAP Pasek "wyrok arbitrażu jest dla DT, Elektrim i Vivendi wiążący, bo żadna ze stron nie złożyła od niego apelacji".

    Podobne stanowisko zajmuje Elektrim. W opublikowanym w drugiej połowie listopada komunikacie spółka poinformowała, że "wyrok (sądu arbitrażowego - PAP) jest wiążący dla wszystkich stron postępowania, w tym również dla Elektrimu Telekomunikacja. Jak podkreślił wówczas Elektrim, wykreślenie wpisów w KRS było możliwe jedynie w skutek "uporczywego przedłużania przez ET postępowania w sprawie uznania werdyktu sądu arbitrażowego".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 21 grudnia sąd rozpatrzy wyrok sądu arbitrażowego w sprawie PTC