21 proc. terytorium Polski w systemie Natura 2000

PAP
29-10-2009, 17:07

21 proc. powierzchni Polski obejmą obszary chronione unijnym systemem Natura 2000 - poinformował w czwartek minister środowiska prof. Maciej Nowicki. Polska zaproponowała Komisji Europejskiej, że  na liście obszarów chronionych znajdą się 142 obszary ważne dla ochrony ptaków i  817 obszarów siedliskowych.

Nowicki powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że został zrealizowany jeden z celów jego działania w resorcie, które otrzymał w spadku po poprzedniku - wygaszany jest kolejny konflikt z Komisją Europejską. Komisja kwestionowała poprzednią listę, uznając, że Polska wyznaczyła zbyt mało obszarów. W ocenie Nowickiego obecny wykaz spełni wymagania Brukseli, był współtworzony przez organizacje pozarządowe i w kontakcie z urzędnikami KE.

"Przekroczyliśmy europejską granicę przyzwoitości - teraz mamy ponad 20 proc. terenów chronionych programem Natura 2000. Weszliśmy do grupy średniaków - będziemy mniej więcej w połowie stawki krajów unijnych" - powiedział.

O rozszerzeniu listy zdecydował w środę rząd. Listę musi jeszcze zaakceptować Komisja Europejska. Środowa decyzja rządu dotyczyła rozszerzenia wcześniejszej listy, o 453 nowe obszary siedliskowe. Rząd poszerzył też powierzchnię 78 obszarów wcześniej zaakceptowanych przez KE w ramach Natury 2000.

Nowicki podkreślił, że zamknięcie listy obszarów Natura 2000 to dobry sygnał dla przedsiębiorców, bo pozwala określić, jakie są reguły inwestowania na danym terenie. Ponieważ Komisja Europejska nie uznała naszej listy za zamkniętą, w zasadzie każdy teren musiał być traktowany, jak potencjalnie podlegający ochronie. Teraz wiele ważnych inwestycji w kraju zostanie odblokowanych, m.in. autostrad i dróg - uważa Nowicki. Będą też mogły zostać sfinansowane ze środków unijnych.

W ocenie ministra status obszaru Natura 2000 dla danego terenu jest szansą na rozwój - promocję regionalnych produktów i usług, rozwój turystyki, rozwoju sprzyjających środowisku działań gospodarczych.

Natura 2000 nie zakazuje inwestycji na tym terenie - podkreślał Nowicki. Bez żadnych zastrzeżeń mogą być prowadzone te inwestycje, które nie szkodzą przyrodzie. Takie, które wpływają na środowisko warunkiem jest jak najmniejsze ich oddziaływanie. Planowane inwestycje muszą zostać poddane ocenie oddziaływania na środowisko. Nowa i istniejąca już działalność człowieka, nie może utrudnić zachowania chronionej populacji, czy siedliska w stanie nie gorszym niż w chwili wyznaczenia obszaru.

Przed wyznaczeniem obszarów w Polsce, przeprowadzono w całym kraju inwentaryzację przyrodniczą, a plany terenów powstawały we współpracy z samorządami. "Przez dwa lata cała Polska została objęta inwentaryzacją. Robili to przyrodnicy - fachowcy, a wyniki potem weryfikowane przez Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie. Uważamy, że zinwentaryzowane zostały wszystkie wartościowe siedliska przyrodnicze" - powiedział Nowicki.

Natura 2000 to system ochrony zagrożonych w skali Europy lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierząt czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych. Polska rozpoczęła tworzenie sieci Natura 2000 po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Obszary Natura 2000 wyznacza się na podstawie dwóch unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej.

Mapy planowanych obszarów i informacje o każdym z nich, można znaleźć w internecie na stronie Ministerstwa Środowiska: (natura2000.mos.gov.pl)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 21 proc. terytorium Polski w systemie Natura 2000