22 mln euro od UE na pomoc humanitarną dla dotkniętej suszą Afryki Południowej

  • PAP
opublikowano: 16-01-2020, 20:32

Unia Europejska zdecydowała w czwartek, że przeznaczy 22 miliony euro na pomoc humanitarną dla cierpiących z powodu suszy krajów Afryki Południowej. Pomoc trafi do Suazi, Lesotho, Zambii i Zimbabwe oraz na Madagaskar.

„Wiele biednych gospodarstw domowych na obszarach dotkniętych suszą w krajach Afryki Południowej walczy o zdobycie wystarczającej ilości jedzenia z powodu nieurodzaju, ograniczonego dostępu do wody i w niektórych miejscach wysokich cen żywności na rynkach. Pomoc humanitarna UE pomoże dostarczyć żywność najbardziej potrzebującym i poradzić sobie z kryzysem głodowym w narażonych społecznościach wiejskich” - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Pomoc zostanie przeznaczona na pomoc dla społeczności w Suazi, Lesotho, Zambii i Zimbabwe oraz na Madagaskarze. Najwięcej środków - - 16,8 mln euro - trafi do Zimbabwe.

Region Afryki Południowej i Oceanu Indyjskiego jest podatny na klęski żywiołowe, w tym susze i powodzie, które niszczą zbiory i uderzają w społeczności. Od stycznia 2019 r. UE przeznaczyła 67,95 mln euro na pomoc humanitarną w całym tym regionie.

Aż 12 mln ludzi w regionie jest zagrożonych głodem z powodu przedłużających się okresów, w których przeplatają się opady utrzymujące się poniżej średniej i powodzie. W samym tylko Zimbabwe dotkliwy głód zagraża 7,7 mln osób, czyli około połowie ludności kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane