22 pociągi regionalne wróciły na trasy w Małopolsce

Polska Agencja Prasowa SA
04-09-2006, 11:22

22 odwołane przed dwoma miesiącami pociągi wyruszyły od poniedziałku na trasy województwa małopolskiego. Przywrócenie ich kursowania było możliwe po zwiększeniu o 6,2 mln zł dotacji dla kolei przez samorząd województwa.

22 odwołane przed dwoma miesiącami pociągi wyruszyły od poniedziałku na trasy województwa małopolskiego. Przywrócenie ich kursowania było możliwe po zwiększeniu o 6,2 mln zł dotacji dla kolei przez samorząd województwa.

Rzecznik prasowy Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie Katarzyna Dzierżak-Piotrowicz poinformowała PAP, że pociągi przywrócono czasowo, do 9 grudnia tego roku. To czy będą one dalej kursować oraz czy do rozkładu powrócą inne odwołane kursy, będzie zależało od dalszego zwiększenia samorządowej dotacji dla kolei. Samorząd województwa zdecyduje o tym we wrześniu.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który jest ustawowym organizatorem transportu kolejowego na obszarze województwa, w tym roku przyznał kolei na regionalne przewozy pasażerskie 28 mln zł. Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych uznał tę kwotę za niewystarczającą, co skutkowało odwołaniem i zawieszeniem w czerwcu i lipcu 99 pociągów.

Zgodnie z zaleceniem samorządu Małopolski, wstrzymano kursowanie pociągów regionalnych o najniższej frekwencji podróżnych i najwyższym deficycie. W ten sposób samorząd chce zmniejszyć straty generowane przez pociągi regionalne, które w tym roku są prognozowane na 67 mln zł.

W województwie małopolskim, po ograniczeniach wprowadzonych w ostatnich miesiącach, liczba pociągów zmniejszyła się z 357 do około 260.

Tymczasem w poniedziałek Okręgowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" w Małopolsce rozpoczęła akcję protestacyjną pod hasłem "Stop dla likwidacji kolejowych połączeń regionalnych". W ramach akcji kolejarze oplakatowali dworce w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu oraz rozdają ulotki podróżnym.      rgr/ krf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 22 pociągi regionalne wróciły na trasy w Małopolsce