23 lipca rada nadzorcza EuRoPol Gaz

PAP
16-07-2008, 17:49

23 lipca odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz - operatora rurociągu jamalskiego - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Joanna Zakrzewska.

W spółce EuRoPol Gaz rosyjski koncern Gazprom i PGNiG mają po 48 proc. akcji, a pozostałe 4 proc. - Gas Trading. W radzie nadzorczej zasiadają m.in. wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, prezes PGNiG Michał Szubski i szef Bartimpeksu Aleksander Gudzowaty.

"Nie ma jeszcze planowanego porządku tej rady, dlatego nie mogę powiedzieć, czym będzie się ona zajmowała" - powiedziała Zakrzewska.

W Warszawie we wtorek zakończyły się robocze rozmowy PGNiG z Gazpromem. Zaplanowane na dwa dni - wtorek i środę - spotkanie, toczące się na szczeblu dyrektorów, zakończyło się wcześniej.

Rzeczniczka nie podała, czego konkretnie dotyczyły rozmowy. Nie wyjaśniła także, czy spotkanie przygotowywało zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie rady nadzorczej. Zaznaczyła jedynie, że takie spotkania odbywają się cyklicznie od czasu powołania nowego zarządu PGNiG.

Według środowej "Gazety Wyborczej", negocjacje dotyczyły zmian w statucie EuRoPol Gazu. "GW" podała, że Rosjanom zależy na odebraniu prezesowi spółki możliwości podejmowania decyzji, których wcześniej nie rozstrzygnął cały zarząd.

Na początku czerwca wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak spotkał się w Petersburgu z prezesem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem. Po spotkaniu Pawlak zapewnił, że rosyjski Gazprom chce rozszerzać swoją współpracę z Polską i ma wolę zacieśniania współpracy z naszym krajem.

"Usłyszeliśmy zapewnienia, że Gazprom jest solidnym dostawcą i jest żywotnie zainteresowany, by dostawy do Polski były pewne i realizowane terminowo. Podkreślali, że ze strony Gazpromu nie było do tej pory w tym obszarze niedociągnięć i problemów" - relacjonował spotkanie Pawlak.

Jego zdaniem, tę wolę współpracy trzeba wykorzystać, by możliwie szybko porozumieć się w sprawie krótkoterminowego kontraktu na dostawę 2,5 mld sześc. gazu. Obecny kontrakt wygasa w końcu 2009 r. Pawlak zapowiadał też doprowadzenie do rozsądnego kompromisu w sprawie "EuRoPol Gazu". W jego ocenie porozumienie jest możliwe, jeśli nasza strona jasno sprecyzuje oczekiwania.

W czerwcu rząd zmienił politykę dla przemysłu gazu ziemnego i m.in. pozwolił na wydanie akcji pracownikom spółki PGNiG. Minister skarbu przez dwa lata, gdy pracownicy nie będą mogli sprzedać tych akcji, ma m.in. zabezpieczyć interesy państwa w EuRoPol Gazie.

Spółka System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz istnieje od 1993 r.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 23 lipca rada nadzorcza EuRoPol Gaz