237 dzieł mistrzów polskiej sztuki współczesnej idzie pod młotek

  • DI
opublikowano: 21-11-2022, 16:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wkrótce w Desie Unicum odbędzie się pięć aukcji m.in. prac Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Tarasina i Tadeusza Kantora. Kwota estymacji wszystkich wystawionych dzieł przekracza 50 mln zł. Można je oglądać na wystawach przedaukcyjnych.

Serię aukcji sztuki współczesnej rozpocznie wydarzenie poświęcone jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy XX w. – Alfredowi Lenicy nazywanemu polskim Pollockiem. W Desie Unicum już można oglądać prace, które przekrojowo pokazują osiągnięcia tego artysty – od taszystowskich „Śladów religii przez słynną tytułową „Interpretację ruchu” po niebywale rzadkie gwasze i kolaże. Aukcja obrazów „Alfred Lenica. Interpretacja ruchu” odbędzie się 22 listopada.

Alfred Lenica:
Alfred Lenica:
„Interpretacja Ruchu”, 1959
materiały prasowe

Kolejnym mocnym akcentem aukcyjnym będzie „Op-art i abstrakcja geometryczna” 24 listopada. Twórczość polskich artystów z tego nurtu należy do najbardziej liczących się na świecie. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli op-artu jest Wojciech Fangor, na którego koncie są dwa kolejne rekordy najdrożej sprzedanych dzieł sztuki w Polsce w 2018 i 2020 roku. Wystawione zostaną cztery prace artysty, których estymacje cenowe wynoszą łącznie niemal 8 mln zł.

Wojciech Fangor:
Wojciech Fangor:
„M 30”, 1968
materiały prasowe

Na licytacji 24 listopada pojawią się także prace najbardziej poszukiwanych artystów abstrakcyjnej sztuki powojennej awangardy: Juliana Stańczaka i unikatowy zestaw prac Janusza Kapusty „K-DRON.POCZĄTEK 1.2.3.4.”. Miłośnicy amerykańskiego op-artu z pewnością będą wypatrywali dzieła Tadasuke (Tadasky) Kuwayama i dwóch prac Richarda Anuszkiewicza. Wśród wystawionych prac znajdą się także reliefy Henryka Stażewskiego i dwie niezwykle rzadkie abstrakcje Jerzego Nowosielskiego.

Julian Stańczak:
Julian Stańczak:
„Conferring Blue”, 1979
materiały prasowe

24 listopada wystawione zostaną obrazy polskich abstrakcjonistek różnych generacji – od powojennej awangardy po sztukę nowego pokolenia. Wiele artystek abstrakcyjnych cieszy się międzynarodową popularnością, jednak ich twórczość nie zawsze była doceniana. Nierzadko musiały walczyć ze stereotypowym postrzeganiem sztuki kobiet, a nawet krytyką. Będzie można obejrzeć i licytować prace Marii Jaremy, Erny Rosenstein, Teresy Pągowskiej, Jadwigi Maziarskiej, Urszuli Broll, Doroty Grynczel, Tamary Berdowskiej i Aleksandry Jachtomy oraz przedstawicielek nowego pokolenia: Irminy Staś, Karoliny Zdunek i Uli Madery.

Teresa Pągowska:
Teresa Pągowska:
„Kompozycja XII", 1959-60
materiały prasowe

29 listopada odbędzie się aukcja z cyklu zapoczątkowanego przez Desę Unicum w 2013 r. – „Nowe pokolenie po 1989”. Tu mocną pozycję mają: Katarzyna Kozyra, Jadwiga Sawicka, Karolina Jabłońska, Martyna Czech, a także osiągająca światowe sukcesy Ewa Juszkiewicz. W Polsce rekord za jej pracę padł w ubiegłym roku – „Dziewczynę do wzięcia”, obraz z 2010 r., sprzedano za 1,26 mln zł.

Katarzyna Kozyra:
Katarzyna Kozyra:
„Olimpia" (Biała), 1996/2017
M

Na finałową aukcję „Klasycy awangardy po 1945 roku” Desa Unicum zaprasza 1 grudnia. Perełkami będą dzieła Jana Dobkowskiego, w tym wielokrotnie wystawiana kompozycja „Kobieta kocha siebie”, i Jerzego Ryszarda „Jurrego” Zielińskiego. Pojawią się także trzy prace Romana Opałki, z których dwie pochodzą z najwyżej wycenianego okresu jego twórczości. Pojawią się także dzieła Andrzeja Wróblewskiego – „Portret mężczyzny” i zestaw 16 szkiców z „III Zlotu Młodzieży w Berlinie”. W ubiegłym roku na aukcji z tego cyklu obraz artysty „Dwie mężatki” został sprzedany za rekordowe 13,44 mln zł. Emocje z pewnością wzbudzą również trzy spektakularne prace Tadeusza Kantora: „Człowiek Atrapa” i dwie kompozycje w duchu malarstwa informel.

Jerzy Ryszard „Jurry” Zieliński:
Jerzy Ryszard „Jurry” Zieliński:
„Pożądanie (PoŻądanie)” z cyklu „Nowe stworzenie świata”, 1967
Marek Krzyżanek

Licytowane będą także prace cieszącego się popularnością za granicą Pinchasa Bursteina, czyli Maryana. Nie zabraknie też wybitnych przykładów klasycznej powojennej awangardy – prac Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego i Jana Tarasina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane