239 firm w portfelach funduszy emerytalnych

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 15-01-2009, 07:06

Banki i branża spożywcza cieszą się wzięciem otwartych funduszy emerytalnych. Chemia i media są na drugim biegunie.

Spółkom coraz trudniej znaleźć chętnych na akcje. Również w gronie OFE. W ubiegłym roku w ich portfelach było dwie trzecie spółek.

Dziś z 375 notowanych na GPW niewiele więcej niż połowa. Portfel prawie każdego funduszu się skurczył. Nordea rok temu miała 88 spółek, dziś 77, Allianz miał 99, a dziś o jedną czwartą mniej.

- Mniejszą liczbę spółek w portfelu na pewno należy powiązać z dbałością o efektywność zarządzania. To również skutek bessy i mniejszej liczby IPO w 2008 r. - mówi Marcin Wójcik, analityk Generali.

Inni eksperci zwracają uwagę, że znacząco spadł udział akcji w portfelu i w pierwszej kolejności zarządzający pozbywali się słabych firm.

Do ulubieńców funduszy tradycyjnie należą banki. PKO BP i Pekao otwierają listę największych pozycji w emerytalnych portfelach. To dziwić nie może, bo zarządzający mówią, że nie da się inwestować na warszawskiej giełdzie i nie mieć w portfelu banków. Jednak wiele funduszy, wbrew ogólnoświatowej niechęci do banków, dokupowało w ostatnich 12 miesiącach ich akcji.

- Ten sektor zachowywał się w ostatnim roku lepiej niż rynek. Poza tym spadki na GPW sprawiły, że wyceny niektórych banków stały się bardziej racjonalne niż w szczycie hossy - mówi Grzegorz Zubrzycki, główny analityk PTE Allianz. W portfelach OFE roi się od spółek z branży spożywczej. Wyraźnie postawiło na nie m.in. Generali.

- Okazji inwestycyjnych należy szukać w sektorach najbardziej odpornych na spowolnienie. Do takich należy np. przemysł spożywczy i stąd nasze przeważenie tych spółek w portfelu. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do sektora energii odnawialnej, stąd inwestycje w Zeneris i PEP - mówi Marcin Wójcik.

Zobacz WIG20 według "emerytów" w czwartkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane