2,5 pkt zabrakło WIG20 do magicznej bariery 3000 pkt

(Artur Szymański)
10-04-2006, 17:23

Bardzo ciekawy przebieg miała pierwsza sesja krótszego o jeden dzień przedświątecznego tygodnia. Kupujący i sprzedający pięciokrotnie bowiem wyrywali sobie z rąk ster władzy nad rynkiem. Ostatecznie jednak obrano kurs na północ, co przyniosło kolejne rekordy podstawowym indeksom.

Bardzo ciekawy przebieg miała pierwsza sesja krótszego o jeden dzień przedświątecznego tygodnia. Kupujący i sprzedający pięciokrotnie bowiem wyrywali sobie z rąk ster władzy nad rynkiem. Ostatecznie jednak obrano kurs na północ, co przyniosło kolejne rekordy podstawowym indeksom.

WIG20 poprawił historyczny szczyt drugi raz z rzędu. Zyski zaczęli natomiast realizować inwestorzy spółek średniej i małej kapitalizacji. MIDWIG i WIRR straciły odpowiednio po 1,0 i 0,3 proc. Już pierwsze minuty poniedziałkowej sesji zapowiadały duże emocje. WIG20 po niespełna pół godzinie dotarł tuż-tuż pod magiczną barierę 3000 pkt. Zabrakło 2,5 pkt do jej osiągnięcia, niestety w kluczowym momencie byki spasowały.

Niemoc kupujących wykorzystała strona podażowa doprowadzając do ponad 30-pkt zjazdu ze szczytu. Kontynuacja tej tendencji doprowadziłaby do powstania na wykresie WIG20 czarnej świecy z długim górnym cieniem obrazującej niemoc popytu i zapowiadającej spadki w kolejnych dniach. To nie mieściło się jednak w scenariuszu byków, które jeszcze przed południem zabrały się do ponownie do dzieła.

Po południu niedźwiedzie próbowały przeszkadzać, ale w miarę upływu czasu przewaga kupujących była coraz wyraźniejsza. Zwłaszcza inwestorzy na rynku kontraktów terminowych zachowali sporo sił na finisz. Wartość najpopularniejszej czerwcowej serii futures na WIG20 wzrosła o 0,68 proc. do 2960 pkt, co jest najwyższym poziomem sesji. Instrument bazowy zyskał 0,46 proc., tak więc ujemna baza zmniejszyła się do 28 pkt. To jednak nadal jest spora wartość, inwestorzy na rynku kasowym mają zatem powody do optymizmu.

Obroty w gronie największych spółek przekroczyły 1 mld zł, handel nie był jednak rozłożony równomiernie. Około 65 proc. obrotów zapewniły tylko cztery spółki: PKN Orlen, Bioton, KGHM i Telekomunikacja Polska. Spośród nich powodów do zadowolenia nie mają tylko akcjonariusze ostatniej firmy. Akcje operatora potaniały do 21,6 zł, czyli o 0,9 proc.

Świetne humory mają posiadacze walorów miedziowego kombinatu i spółki biotechnologicznej, które poprawiły piątkowe rekordy. Za akcję KGHM płaci się już 96,2 zł. Potwierdzają się opinie analityków, że przebicie 100 zł jest tylko kwestią czasu. Akcje Biotonu podrożały aż o 12,9 proc. do 22,8 zł. Zarząd spółki proponuje przeprowadzenie emisji 300 mln nowych akcji (z prawem poboru) po najniższej możliwej cenie, czyli 1 zł.

Nie wiedzie się natomiast bankom. Z pięciu reprezentantów branży w WIG20 podrożał tylko PKO BP. Nie wiadomo które banki zdecydują się wziąć udział w „rozbiorze” Banku BPH. Inwestorzy na wszelki wypadek nie dokonują znaczących ruchów. Inne spółki z WIG20, zwłaszcza surowcowe, pokazały że „jak nie idziesz do przodu to się cofasz”.

W ostatnich tygodniach inwestorzy euforią reagują na zapowiedzi emisji z prawem poboru, wystarczy przypomnieć niedawne kosmiczne wzrosty kursów m.in. Lubawy, Skotanu czy Swissmedu. Dziś oprócz Biotonu, mocno w górę poszły notowania FON-u (+12 proc.) po informacji o podpisaniu umowy w sprawie przeprowadzenia oferty publicznej z DM Polonia Net. Spółka chce sprzedać od 15 do 30 mln akcji. Prawo poboru przyznano w połowie lutego.

Udanie zadebiutował pierwsza nowa spółka na GPW w tym roku, czyli firmy North Coast, zajmującej się importem markowych produktów spożywczych z Włoch i Francji. Akcje na dzień dobry wyceniono na otwarciu 4,15 zł, czyli o 23,88 proc. więcej niż wynosiła cena emisyjna w ofercie publicznej. PDA kosztowały natomiast 4,07 zł, czyli o 21,49 proc. więcej. Za zamknięciu akcje były droższe o 37,6 proc., zaś PDA – o 34,3 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 2,5 pkt zabrakło WIG20 do magicznej bariery 3000 pkt