25. urodziny WWW - zobacz pierwszą stronę

AD
opublikowano: 23-08-2016, 13:30

23 sierpnia 1991 r. był piątek. Na listach przebojów królował Brian Adams z "Everything I Do..", w zachodnich kinach można było obejrzeć m.in. "Barton Fink" i horror "Laleczka Chucky 3", a Tim Berners-Lee udostępnia światu pierwszą stronę www napisaną wymyślonym przez niego językiem HTML.

Wszystko działo się w budynku CERN-u (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) na północno-zachodnich przedmieściach Genewy w Szwajcarii. Zatrudniony tam brytyjski fizyk i programista Tim Berners-Lee pracował nad ideą dokumentów hipertekstowych już od 1985 r., ale dopiero w roku 1989 po raz pierwszy publicznie opowiedział o idei WorlWideWeb, która początkowo miała po prostu ułatwiać naukowcom dzielenie się raportami i artykułami.

Tak wyglądała pierwsza strona www
Tak wyglądała pierwsza strona www
http://info.cern.ch/

Kilka miesięcy wcześniej ukończył pisanie pierwszej przeglądarki dokumentów napisanych w również stworzonym przez niego języku HTML. Dokładnie w piątek 23 sierpnia 1991 r. udostępnił innym użytkownikom sieci pierwszą napisaną przez siebie hipertekstową stronę i oprogramowanie umożliwiające jej odczytanie. Stąd właśnie tę datę zachodni świat obchodzi jako Dzień Internetu, a w 2016 r. dodatkowo jako 25. rocznicę pamiętnego wydarzenia.

Internet nie był wówczas oczywiście tym, czym jest teraz bo właściwie stanowił jedynie zbieraninę akademickich sieci zachodniego świata. Rok wcześniej jej członkiem stały się także uczelnie polskie, a kilka dni wcześniej z Polski wyszedł pierwszy e-mail.

Adres pierwszej udostępnionej strony www brzmiał http://info.cern.ch/ - i nadal działa, umożliwiając wszystkim przejrzenie zarówno pierwszej strony jak i zapoznanie się ze szczegółami historii projektu WWW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane