25 zł za akcje PGE, aby wyjść na swoje

Adrian Boczkowski
05-11-2009, 07:16

O 9 proc. musi wzrosnąć kurs PGE, aby inwestorom zwrócił się koszt kredytu. Spokojnie. Będzie dwa razy więcej?

Już w piątek na warszawskiej giełdzie debiutuje Polska Grupa Energetyczna. Prawie 60 tys. drobnych inwestorów kupiło w niedawno zakończonej ofercie publicznej papiery spółki za 900 mln zł. A byli gotowi kupić akcje za 25 mld zł! Wiele osób posiłkowało się kredytami. Ogromny popyt zgłosiły tez instytucje. Tak duże zainteresowanie największą od 2004 r. ofertą nastraja optymistycznie. Problem jednak w tym, że w ostatnich dniach optymizm na światowych giełdach wyparował. Od ubiegłego tygodnia do środy WIG20 stracił aż 9 proc. Czy to odbije się na debiucie PGE?

Postanowiliśmy wejść w buty drobnego inwestora, który miał 50 tys. zł oszczędności i postanowił kupić akcje PGE w ofercie na kredyt (lewar wyniósł x 10). Zapisał się na 23,9 tys. akcji, a otrzymał tylko 836 sztuk za 19,2 tys. zł. Realnie inwestor nie wykorzystał kredytu (odsetki więc pomijamy). Prowizja za udostępnienie kredytu kosztowała średnio 1,5 tys. zł (0,3 proc.). Dodatkowe 38,5 zł pochłonęła promocyjna prowizja maklerska od zakupu (0,2 proc.) i ewentualnej sprzedaży akcji na GPW (0,4 proc.). Na starcie jesteśmy więc ponad 3 proc. na minusie w stosunku do zaangażowanego kapitału (około 51,5 tys. zł) i prawie 9 proc., licząc od wartości kupionych akcji.

Z przeprowadzonej symulacji wynika, że do wyjścia nad kreskę przeciętny inwestor korzystający z kredytu potrzebuje wzrostu kursu PGE na debiucie o niemal 9 proc. To niedużo. Branżowi analitycy wskazują bowiem na ponad 20-procentowy potencjał wzrostu kursu.

25 zł za akcje PGE, aby wyjść na swoje25 zł za akcje PGE, aby wyjść na swoje

Więcej w tym opinie analityków oraz o debiucie PGE na giełdzie i możliwym zamieszaniu w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 25 zł za akcje PGE, aby wyjść na swoje