Czytasz dzięki

267 zarzutów dla komornika, którego ofiarą była Kompania Węglowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-08-2005, 14:08

267 zarzutów postawiła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nieuczciwemu komornikowi z Rudy Śląskiej, który zawyżał koszty egzekucji długów i ściągał z dłużników większe kwoty, niż wymagane prawem, łącznie na sumę 1,6 mln zł.

267 zarzutów postawiła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nieuczciwemu komornikowi z Rudy Śląskiej, który zawyżał koszty egzekucji długów i ściągał z dłużników większe kwoty, niż wymagane prawem, łącznie na sumę 1,6 mln zł.

Jak poinformował w środę PAP prok. Radosław Woźniak z Wydziału Śledczego gliwickiej prokuratury, 40-letni Grzegorz M. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. "Czarne owce są w każdym środowisku" - dodał Woźniak.

Głównym pokrzywdzonym w sprawie jest Kompania Węglowa. Doniesienie do prokuratury złożyła jednak Rada Izby Komorniczej w Katowicach. Już po tym fakcie, a przed postawieniem pierwszych zarzutów, Grzegorz M. wpłacił na konto Kompanii znaczną część zdobytej wcześniej nienależnie sumy - ponad 1 mln zł.

Komornik zdobywał pieniądze, dopuszczając się różnych nieprawidłowości. Jeśli wierzyciel domagał się określonej kwoty, ale w częściach, Grzegorz M. niezgodnie z przepisami pobierał opłatę w przypadku każdej sumy, zamiast pobrać ją tylko raz w całym postępowaniu.

Jeśli wierzyciel z kolei wskazywał kilka możliwych źródeł pozyskiwania pieniędzy - np. z nieruchomości, ruchomości czy rachunków bankowych, a Grzegorz M. egzekwował je tylko z jednego z tych źródeł, to mimo to pobierał wyższą opłatę, jak za prowadzenie postępowania w szerszym zakresie. Niezasadnie zawyżał też koszty zastępstwa w postępowaniu procesowym, naliczając zamiast minimalnych stawki maksymalne.

Zarzuty dotyczą 2003 r. Prokuratura prowadzi jeszcze postępowanie dotyczące 2002 r., więc liczba zarzutów wobec komornika może wzrosnąć.

Po ujawnieniu sprawy w ubiegłym roku Grzegorz M. został zawieszony w pełnieniu obowiązków przez komisję dyscyplinarną działającą przy Krajowej Radzie Komorników. Nie był aresztowany, zastosowano wobec niego jedynie zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 150 tys. zł.

Według prok. Woźniaka, sprawa Grzegorza M. trafi do sądu jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane