Czytasz dzięki

27-latek oskarżany o bycie „słupem” przejmie kontrolę nad El Al Airlines

opublikowano: 02-10-2020, 15:28

Izraelska agencja prywatyzacyjna zgodziła się w piątek na przejęcie kontroli nad El Al Airlines 27-letniemu Eliemu Rozenbergowi, który przedstawił plan naprawy flagowego izraelskiego przewoźnika lotniczego, pisze Reuters.

Wcześniej przejęciu przez Rozenberga kontrolnego pakietu udziałów spółki sprzeciwiła się jej rada dyrektorów, twierdząc iż jest on tylko „słupem” swojego ojca, który nie spełnia wymagań prawnych, bo nie posiada obywatelstwa izraelskiego.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że stworzona przez Rozenberga Kanfei Nesharim Aviation kupiła we wrześniu w ofercie akcje El Al za 107 mln USD, stanowiące prawie 43 proc. kapitału. Państwo kupiło 15 proc. akcji El Al za 34 mln USD, a zaangażowanie dotychczasowego właściciela linii, Knafaim Holdings, spadło z 38 proc. do 15,2 proc. W piątek spółka Rozenberga otrzymała zgodę na przejęcie kontroli, którą wyrazili m.in. minister obrony i minister finansów Izraela. 

Kanfei Nesharim ogłosiło, że natychmiast skontaktuje się z El Al w celu wprowadzenia zmian w radzie dyrektorów. W ubiegłym tygodniu jej członkowie apelowali do ministrów, aby ponownie przemyśleli przekazanie kontroli nad linią Rozembergowi. Przekonywali, że za 27-latkiem stoi w rzeczywistości jego ojciec, Kenny Rozenberg, szef nowojorskiej sieci domów opieki Centers Health Care.

El Al, które przynosi straty od dwóch lat, zawiesiło loty pasażerskie w marcu z powodu pandemii. Większość z prawie 6 tys. pracowników linii jest obecnie na bezpłatnym urlopie, przypomina Reuters.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane