2740 zł na początek, 3934 zł po roku pracy

Dorota Czerwińska
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

PricewaterhouseCoopers, Procter & Gamble oraz ING — to firmy najpopularniejsze wśród studentów.

PricewaterhouseCoopers, Procter & Gamble oraz ING — to firmy najpopularniejsze wśród studentów.

Międzynarodowe stowarzyszenie studentów kierunków ekonomicznych AIESEC ogłosiło wyniki corocznego badania Pracodawca Roku. Oprócz wskazania firm, w których najbardziej chcieliby pracować, studenci wypowiadają się w badaniu również o swoich oczekiwaniach wobec przyszłych pracodawców. W badaniu wzięło udział prawie 5 tys. studentów z 45 uczelni z Polski.

Od kilku lat najpopularniejsze wśród studentów są finanse, konsulting, reklama i PR. Na kolejnych miejscach są: handel, audyt i księgowość. Do tej pory o wyborze oferty zatrudnienia decydowały: atmosfera w firmie i satysfakcja z pracy. W tym roku ustąpiły one jednak płacy. Studenci cenią sobie też szacunek dla ich życia prywatnego i możliwości rozwoju zawodowego. Gwarancja zatrudnienia, która jeszcze kilka lat temu zajmowała w rankingu ważne miejsce znalazła się w rankingu na dalszej pozycji.

Jaka płaca

Ile chcą zarabiać? Największe oczekiwania mają studenci z dużych miast. W pierwszej pracy chcieliby średnio zarabiać ponad 2740 zł brutto, a po roku 3934 zł. Pożądany przez nich poziom życia gwarantuje jednak dopiero 7 tys. zł brutto.

Najwięcej chcą słuchacze Wyższej Szkoły Biznesu National — Luis University w Nowym Sączu — 3541 zł brutto (po roku 5148 zł), warszawskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego 3260 zł brutto (po roku 5035 zł) i Szkoły Głównej Handlowej — 3230 zł (po roku 5 tys. zł). Odpowiedni poziom życia gwarantowałoby im jednak dopiero 8,5 tys. zł brutto (SGH), 8745 (WSB w Nowym Sączu), a nawet ponad 10 tys. zł (uczelnia im. Koźmińskiego).

O rynku pracy i o sobie

Studenci uważają, że pracodawcy oferują zbyt niskie zarobki, ale jednocześnie przyznają, że po studiach nie są należycie przygotowani do pracy. Twierdzą, że na rynku mają szanse tylko najlepsi, a interesująca posada wymaga dużej dyspozycyjności. Narzekają, że bardzo trudno o pracę zgodną z zainteresowaniami, a wymagania pracodawców są zbyt wygórowane w stosunku do kwalifikacji absolwentów. Za swoje największe atuty badani studenci uważają: pracowitość, łatwość nawiązywania kontaktów i kreatywność. Jako swoją słabość podają brak doświadczenia zawodowego. Jakiekolwiek ma 65 proc. badanych, przy czym głównie chodzi o różne prace dorywcze.

Połowa respondentów rozważa możliwość pracy za granicą, ale ponad 40 proc. z nich tylko na czas od trzech miesięcy do dwóch lat. Zaskakuje, że głównym celem wyjazdu jest praktyka lub praca na miarę wykształcenia. Na drugim miejscu jest cel zarobkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu