28 mln zł na bony dla MSP

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 19-04-2017, 22:00

Projekty prawie połowy przedsiębiorców ubiegających się o dotacje z poddziałania 2.3.2 POIR nie spełniły głównego celu konkursu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała wyniki czwartej rundy naboru, w której przedstawiciele małego i średniego biznesu mogli starać się o tzw. bony na innowacje. Wsparcie oferowało poddziałanie 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój (POIR). Granty sfinansują zakup usług, które polegają m.in. na opracowaniu nowego wyrobu czy projektu wzorniczego. Strumień unijnej kasy popłynie do 126 firm, które otrzymają łącznie ponad 27,8 mln zł, z czego blisko 4 mln zł trafi do mazowieckich przedsiębiorstw, a 23,9 mln zł do przedstawicieli biznesu z pozostałych województw. Spośród nieco ponad 300 projektów, które wpłynęły do rządowej agencji, aż 136 przedsięwzięć zostało ocenionych negatywnie pod względem merytorycznym. Powód? Nie wpisały się w podstawowy cel programu. Chodzi o stworzenie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego. Warto podkreślić, że rezultaty takich przedsięwzięć musząbyć właściwie uzasadnione z punktu widzenia planów rozwojowych firmy. Nowe rozwiązanie powinno być możliwe do opracowania przez wybraną jednostkę naukową, a także do wdrożenia przez przedsiębiorcę. Co ciekawe, ponad połowa wniosków negatywnie ocenionych przez specjalistów PARP odpadła na kryterium związanym z planowanym budżetem przedsięwzięcia. Przedstawiciele biznesu prawdopodobnie źle oszacowali wydatki lub je zawyżyli. Natomiast 81 wnioskodawców nie spełniło wymogu dotyczącego zdolności do sfinansowania projektu. W konkursie istotny był również prawidłowy wybór wykonawcy usługi, którym mogła być tylko jednostka naukowa z oceną A+, A lub B.

221 tys. zł Tyle wynosi średnia wartość dofinansowania udzielonego w ramach konkursu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane