3 mln zł wystarczą na Konstancin

opublikowano: 24-09-2018, 22:00

Podstołeczna miejscowość, kojarzona z luksusem i sąsiedztwem bogaczy, to niewielki, ale dość drogi rynek nieruchomości.

Mimo problematycznego dojazdu do centrum Warszawy, Konstancin-Jeziorna uchodzi za atrakcyjne miejsce do życia. Według danych firmy Cenatorium, każdego roku dochodzi tu do ok. 20-30 transakcji dotyczących kupna domów jednorodzinnych. Metraż sprzedawanych w Konstancinie domów był bardzo zróżnicowany. W przebadanych transakcjach w zeszłym roku doszło do obrotu domami i rezydencjami o powierzchni od 135 m 2 do 909 m 2 .

— Biorąc pod uwagę różnorodność nieruchomości, jakie są przedmiotem transakcji, uśrednianie cen może być bardzo mylące. Domy różnią się wiekiem, jakością, standardem, powierzchnią oraz wielkością działki, na jakiej są położone, a przecież ona także determinuje cenę — mówi Barbara Bugaj starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Prawie trzy czwarte ubiegłorocznych transakcji opiewałona nie więcej niż 3 mln zł. Najmniej — 0,6 mln zł — wyłożono za parterowy dom o niskim standardzie, który — według przypuszczeń Cenatorium — pójdzie do wyburzenia. Transakcją o największej wartości była ta dotycząca gruntu o powierzchni 12 tys. mkw., zabudowanego dwoma budynkami, wymagającymi generalnego remontu. Cena sięgnęła 12 mln zł. Takie ceny nawet w Konstancinie nie są codziennością — w ciągu roku tylk” jedna na dziesięć transakcji przekracza kwotę 10 mln zł.

— Jak wynika z naszych wieloletnich obserwacji rynku i szczegółowych analiz transakcji,wartość nieruchomości w tej części aglomeracji warszawskiej nie spada. Prognozujemy, że ta tendencja będzie się utrzymywała. Chociaż portale ofertowe prezentują dużo wyższe ceny rezydencji w Konstancinie, to zawierane transakcje dowodzą, że nie często zdarza się zakup o wartości powyżej kilkunastu milionów — dodaje Barbara Bugaj.

Jak podaje portal oto.dom, obecnie w ofercie są trzy rezydencje, których cena ofertowa przekracza 20 mln zł. Najdroższa jest rezydencja z początków XX wieku (z 1911 r.) o powierzchni około 1 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu