3 pytania do...

AT
opublikowano: 12-11-2008, 00:00

Mirosław Saj: Jeśli teraz chcesz kupić akcje, to tylko długoterminowo

1 Czy ostatnie dobre sesje oznaczają, że skończyła się bessa?

Nie. Na razie jest to tylko zalążek kryzysu. Nikt nie wie, czym się zakończy. JP Morgan podał złą prognozę naszego PKB, w granicach 1,5 proc. (NBP zakłada 2,8 proc.). Nikt nie zna skali zjawiska. A to odbije się negatywnie na wynikach spółek giełdowych.

2 Jeśli ktoś ma gotówkę, powinien już kupować akcje?

Inwestorzy giełdowi tacy jak Warren Buffett będą kupować. Rodzi się pytanie, czy drobni ciułacze powinni zaryzykować? Drobni inwestorzy wykazują zaniepokojenie, reagują nerwowo, co odzwierciedla się w notowaniach. Okazja do zakupów pewnie jest, ale tylko dla zakupów długoterminowych.

3 Jak powinni zachowywać się inwestorzy?

Nie panikować. W dużym cyklu gospodarczym są wzloty i upadki, co jest typowe. Kryzys jest głęboki, trzeba go przetrwać. Radziłbym zachować spokój, nie przenosić oszczędności z banku do banku. Ale najgorsze chyba już za nami. Dobrze byłoby, aby kryzys zakończył się trendem bocznym.

Mirosław Saj, analityk DnB Nord

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane