3 razy "sprzedaj" dla spółek paliwowych

KZ
opublikowano: 26-01-2012, 10:07

Analitycy Espirito Santo Investment Bank rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PKN Orlen, MOL i Lotosu. Wszystkie brzmią "sprzedaj".

Cena docelowa PKN Orlen to 28,8 zł, MOL  217 zł, a Lotosu 20,3 zł.

- Wchodzimy w bardzo trudny rok 2012, zwłaszcza dla branży rafineryjnej, i uważamy, że zarówno trudne otoczenie makroekonomiczne, jak i ryzyka specyficzne dla spółek, mogą negatywnie wpłynąć na ceny akcji – głosi raport.

BESI Research obawia się, że branżę rafineryjną czeka rekordowo niskie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, spadek modelowych marż rafineryjnych (zwłaszcza cyklicznych cracków [marż produktowych] oleju napędowego), brak wsparcia ze strony dyferencjału Ural/Brent oraz słabość walut krajów Europy Środkowej i Wschodniej (co obniża marże hurtowe i detaliczne).

Dodatkowo, ceny ropy naftowej pozostaną wysokie z powodu szoków podażowych, jednak przedsiębiorstwa naftowe w regionie CEE nie skorzystają w pełni z takiego otoczenia – INA, spółka zależna MOL, stoi przed problemami w politycznie niestabilnej Syrii (brak produkcji i płatności w 2012), a polskie spółki paliwowe mogą ucierpieć na wprowadzeniu nowego podatku od wydobycia węglowodorów. Analitycy BESI oceniają również, że segment detaliczny może nie być tak defensywny, jak w poprzednich kryzysach – ceny paliw będą wystarczająco wysokie, aby negatywnie wpłynąć na popyt (droga ropa naftowa, słaby złoty i forint, wzrost podatku akcyzowego na olej napędowy i wzrost kosztów biopaliw w Polsce). W końcu, można spodziewać się pęknięcia bańki efektu LIFO, zwłaszcza w PKN i Lotosie, które na swoich bilansach mają strategiczne rezerwy ropy naftowej (zyski z przeszacowania zapasów zawyżyły wyniki w 2011).

Według analityków BESI w ujęciu rocznym możemy się spodziewać spadku ceny ropy naftowej o 10 proc. Efekt LIFO powinien być ujemny, a raportowany poziom zysku operacyjnego w 2012 istotnie niższy w ujęciu rok do roku (PKN: -49 proc., LTS -65 proc.). Dodatkowo wysokie mnożniki wyceny będą zniechęcać inwestorów, pomimo iż wpływ tańszej ropy na przepływy pieniężne byłby dodatni (niższy koszt odtworzenia zapasów).

PKN: bańka LIFO zostanie przekłuta
BESI Research spodziewa się słabej dynamiki zysków spółki w latach 2011-2013 (EBITDA CAGR -26 proc.; CCS EBITDA CAGR -3 proc.) oraz silnego, aż 59 proc. spadku EBITDA w 2012 (CCS EBITDA -26 proc., rok do roku). Przy ekspozycji wyłącznie na segment rafineryjny i detaliczny w PKN uderzą wszystkie wymienione wyżej czynniki makroekonomiczne. Mnożnik cena/zysk na trudny rok 2012 to  440x a EV/EBITDA 9.6x, (podczas, gdy mnożniki dla spółek porównywalnych to poziomy odpowiednio 9.9x i 5.8x). W 2012 PKN zapłaci prawdopodobnie jednorazową dywidendę (1 miliard zł, dywidenda na akcję 2,42 zł, stopa dywidendy 6,5 proc.), dzięki zyskom ze sprzedaży Polkomtela w wysokości 1,9 miliarda zł. Sprawozdanie z działalności operacyjnej i finansowej z IV kw. 2011, potwierdzi negatywne trendy makroekonomiczne i będzie negatywnym sygnałem dla kursu akcji.

MOL: sektor wydobywczy ma swoje wady i zalety?

Prognoza średniorocznego wzrostu zysku na lata 2011-2013 to 4 proc. W 2012 całkowita produkcja węglowodorów spadnie o 17 proc. w ujęciu rok do roku, ponieważ MOL nie zaksięguje żadnych przychodów z działalności w Syrii (napięcia polityczne; zablokowanie płatności od operatora koncesji). Można się spodziewać  strat operacyjnych w segmencie rafineryjnym (ujemny wpływ warunków makroekonomicznych oraz podatek kryzysowy nałożony na operacje spółki na Węgrzech). Prognozowany wskaźnik cena/zysk na rok 2012 to 14.5x (47 proc. premii do porównywalnych społek paliwowych w regionie) oraz EV/EBITDA na poziomie 5.9x (na poziomie spółek porównywalnych). Można się spodziewać, że wiadomości z Syrii (informacje o braku płatności w sprawozdaniu INA za IV kw. 2011) będą negatywnie kształtować kurs akcji, podczas gdy informacje z Kurdystanu (wiadomości o nowych odkryciach złóż w II połowie 2012) mogą być pozytywnie odebrane przez rynek.

Lotos: niższe wyniki przez koszty biopaliw i efekt LIFO
BESI Research spodziewa się po spółce gorszych zysków w 2012 (EBITDA -28 proc. rok do roku, CCS EBITDA +49 proc. rok do roku), co będzie wynikać ze słabych wyników segmentu rafineryjnego, których nie zrekompensuje w pełni prognozowany mocny wzrost w segmencie wydobywczym w 2012 r. (zysk operacyjny +101 proc. rok do roku). Analitycy domu maklerskiego Espirito Santo Investment Bank zwracają też uwagę na wysokie zadłużenie spółki (wskaźnik długu netto do EBITDA 5.6x w 2012). Biorąc pod uwagę możliwość wprowadzenia podatku od węglowodorów (w wysokości 30 proc. zysku operacyjnego z wydobycia ropy i gazu, począwszy od 2014), zgodnie z zapowiedzią ministra finansów – szacunkowy negatywny wpływ na wycenę to ok  2,3 PLN na akcję. Co więcej, nie należy się spodziewać premii w procesie prywatyzacji, wobec braku złożenia wiążących ofert w grudniu 2011 przez potencjalnych inwestorów strategicznych (możliwa prywatyzacja przez GPW implikowałaby dyskonto do ceny rynkowej akcji). „Aktualne mnożniki wyceny spółki są wysokie– wskaźniki cena/zysk na 2012E P/E na poziomie 104x oraz EV/EBITDA na poziomie 8.3x, wskazują na 955 proc. i 44 proc. premie wobec porównywalnych spółek naftowych w regionie” – czytamy w raporcie. Jako kluczowy czynnik negatywny dla kursu akcji analitycy BESI widzą wyniki za IV kw. 2011. Pozytywnie odbierają natomiast wiadomości o uruchomieniu produkcji z pola YME w Norwegii (oczekiwane w II kw. 2012) odebralibyśmy pozytywnie.


Więcej informacji:
Magdalena Załubska-Król,
Clear Communication Group
Tel: 721 796 898
mail: mz@clearcom.pl

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane