3 sposoby na osiągnięcie logistyki zero-waste z Rotom Polska

Partnerem publikacji jest Rotom Polska
opublikowano: 31-01-2023, 16:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksperci firmy Rotom Polska, tegorocznego laureata Gazel Biznesu, doradzają, jak osiągnąć oszczędną oraz przyjazną środowisku logistykę.

Shutterstock/Digital Saint
Shutterstock/Digital Saint

Ilość odpadów opakowaniowych rośnie szybciej niż faktyczny recykling. Według prognoz Komisji Europejskiej, jeśli nie wprowadzi się dodatkowych środków ochronnych, to wolumen wytwarzanych odpadów plastikowych do 2030 wzrośnie o 45%. Dlatego też nadszedł czas na większe ograniczenia wprowadzane przez obowiązkowe prawo europejskie.

W tym celu Komisja Europejska 30 listopada 2022 r. opublikowała pakiet wniosków dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Chodzi o konkretne regulacje prawne zobowiązujące kraje członkowskie do minimalizacji odpadów opakowaniowych, upowszechnienia opakowań wielokrotnego użytku oraz obowiązkowego wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Proponowana zmiana prawodawstwa UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych ma trzy główne cele: Zapobieganie powstawaniu odpadów opakowaniowych, zwiększenie recyklingu tzw. wysokiej jakości (obieg zamknięty) i zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Idea “zero waste” jako wybór mądrego podejścia do opakowań

Zero Waste jest to koncepcja, w której wszystkie odpady są postrzegane jako potencjalny zasób, co wymaga skutecznego wykorzystania zasobów naturalnych, do których mamy dostęp. Takie podejście sprawia, że projektując opakowania z myślą o środowisku, możemy je naprawiać, używać ponownie lub oddać do recyklingu. Jest to przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy.

“Zielona logistyka”, a wykorzystanie opakowań w łańcuchach dostaw

W miarę zaostrzania się przepisów, wprowadzenie “zielonej logistyki” to także świetny sposób na nawiązanie silnych więzi ze świadomymi klientami, którym także jak Tobie zależy na zrównoważonym rozwoju.

Co więcej, takie podejście w długoterminowej perspektywie obniża koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Ma to wpływ na zmniejszenie ilości odpadów w łańcuchach dostaw i wspiera we wprowadzeniu zasad zrównoważonej logistyki opakowań.

#1 Wynajem opakowań zmniejsza zapotrzebowanie na surowce

Nadrzędnym celem UE jest zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 15% do 2040 r. na państwo członkowskie. Można zminimalizować ilość odpadów i zapobiegać ich powstawaniu poprzez wynajem opakowań logistycznych.

W każdej branży można zaobserwować okresy sezonowości, które cechują się zwiększonymi zapotrzebowanimi na opakowania logistyczne. Z drugiej strony, szczególnie w ostatnich latach, łańcuchy logistyczne jeszcze bardziej narażone są na różnego rodzaju zawirowania i czasowe nieciągłości. Doskonałą odpowiedzią na te trudne czasy jest wynajem opakowań logistycznych.

Dzięki temu sprawnemu i szybkiemu pozyskaniu dodatkowych opakowań unikniesz możliwym przestojom łańcucha dostaw i jednocześnie zmniejszysz generowaną ilość odpadów, ponieważ opakowania te są już dostępne i nie ma potrzeby ich produkcji.

#2 Ponowne wykorzystanie opakowań minimalizuje ilość odpadów

Kolejnym sposobem na wydłużenie “życia” opakowań jest ich odzyskiwanie, czyli ponowne wprowadzenie do użytku.

Zamiast kupować kolejne, jednorazowe opakowania, użyty już nośnik logistyczny (np. drewnianą paletę) odbiera się z miejsca, gdzie skończył swoją pracę i dostarcza do ponownego wykorzystania.

Dzięki kompleksowemu podejściu i odpowiedniej infrastrukturze (specjalistyczne systemy IT oraz dobrze rozwinięta sieć oddziałów) Rotom zajmuje się całą logistyką zwrotów, potrzebną do odzyskania tych palet do ponownego wykorzystania w Twoim łańcuchu dostaw. Zawsze masz pewność, że opakowania są odpowiednio przygotowane do użycia i bez problemu dotrą ponownie do Twoich klientów. Odzysk opakowań zmniejszy ilość generowanych odpadów, a tym samym obniży koszty prowadzenia działalności. Twój biznes stanie się bardziej zrównoważony.

Rotom/Odzysk opakowań
Rotom/Odzysk opakowań

Chcesz wiedzieć więcej o ponownym wykorzystaniu opakowań w praktyce? Zachęcamy do zapoznania się z jedną z naszych White Papers. Znajdziesz tam szczegółowe dane, które pokazują korzyści z wprowadzenia tego rozwiązania na przykładzie branży budowlanej.

Coraz więcej firm decyduje się na to, by korzystać wielokrotnie z opakowań pracujących w obiegu. Jest to bardzo praktyczne przynajmniej z 3 powodów:

1. Zmniejszasz wydatki na nieustanny zakup nowych opakowań, a zaoszczędzone środki możesz wykorzystać w innych gałęziach działalności.

2. Masz pewność, że odzyskane opakowania nadają się w 100% do ponownego wykorzystania.

3. Osiągniesz cele w zakresie zrównoważonego rozwoju

#3 Naprawa i konserwacja opakowań odsuwa w czasie kosztowny recycling

Naprawa i konserwacja opakowań jest jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie żywotności opakowań metalowych, drewnianych i plastikowych. W praktyce każde opakowanie, czy to paleta, czy np. metalowy Gitterbox jest poddawany szczegółowej kontroli pod kątem jakości. Uszkodzone elementy są wymieniane, a brakujące - uzupełniane.

Naprawa i konserwacja opakowań jest bardzo ważna, ponieważ odsuwa w czasie recykling polegający na ostatecznym pozbyciu się odpadów. Nie zawsze uszkodzone opakowanie musi być zastąpione nowym. Często okazuje się, że dany nośnik logistyczny np. paleta może być poddany naprawie i służyć przez długi czas, zanim będzie trzeba je poddać ostatecznej utylizacji. Jest to korzystne rozwiązanie dla klimatu i środowiska, ponieważ może uratować wiele drzew i wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii poprzez unikanie produkcji nowych palet.

Rotom/Naprawa palet drewnianych
Rotom/Naprawa palet drewnianych

Ten aspekt programu naprawy i konserwacji może być niezwykle przydatny w pomaganiu firmom w osiągnięciu ich celów w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to też zwycięskie rozwiązanie dla firm, które dążą do osiągnięcia korzyści w postaci ochrony środowiska i promowania siebie jako „zielonych” przedsiębiorstw.

Korzyści z wdrożenia logistyki “zero-waste”

Korzyści wdrożenia zrównoważonego łańcucha dostaw wykraczają poza debaty ekologiczne. Wdrożenie opakowań zwrotnych wraz z możliwością ich wynajmu bądź poolingu sprawiły, że firmy odnotowały duże korzyści finansowe.

Oprócz korzystnego wpływu na środowisko strategia łańcucha dostaw zero waste w logistyce:

Wzmacnia dobre relacje partnerskie, w tym ułatwia przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska

  • Wzmacnia dobre relacje partnerskie, w tym ułatwia przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska
  • Poprawia wyniki finansowe
  • Oszczędza na bezpośrednich kosztach materiałów
  • Zachęca i inspiruje pracowników firmy do działań zespołowych
  • Poprawia wydajność operacyjną i usprawnia magazynowanie

Przejście na zero-waste nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Podobnie jak w przypadku każdej innej ważnej zmiany, pierwszą rzeczą do zrobienia jest opracowanie strategii zrównoważonego łańcucha dostaw. Następnie warto określić rozsądne cele jako punkty odniesienia na drodze do ostatecznego celu, jakim jest zero odpadów.

Ważne jest też wsparcie partnerów pomagających w określeniu kluczowych wskaźników, które można zbadać, aby sprawdzić, czy skutecznie realizujesz te cele. Specjaliści z Rotom Polska są gotowi pomóc wdrożyć w Twojej firmie rozwiązania opakowaniowe wydatnie wpływające na Twój zrównoważony rozwój. Skontaktuj się z nami, a chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

O firmie:

Rotom Polska jest częścią międzynarodowej Grupy Rotom, która działa na rynku europejskim od ponad 40 lat. Centrala firmy znajduje się w Son, niedaleko Eindhoven w Holandii, w naszym kraju znajduje się pięć lokalnych oddziałów. Swoim klientom dostarcza zrównoważone produkty i usługi logistyczne, będąc zaufanym partnerem w ich łańcuchach dostaw. Rotom Polska posiada brązowy medal EcoVadis – potwierdzający społeczną odpowiedzialność prowadzonego biznesu i świadome dążenie do zrównoważonego rozwoju.

Kołodziejska Anna
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane