3 tys. zł za metr dębiny na aukcji w Krotoszynie

PAP
opublikowano: 15-01-2009, 17:35

Trzy tysiące złotych zapłacono za metr sześcienny dębiny na 18. Międzynarodowej Aukcji Drewna Okleinowego i  Tartacznego, którą w czwartek przeprowadzono w Krotoszynie (Wielkopolska). W  ubiegłym roku uzyskano cenę o 500 złotych wyższą.

Przez niemal cały dzień przedstawiciele 17 firm z Polski, Estonii i Austrii licytowali ceny najwyższej jakości dębowego drewna okleinowego i tartacznego.

Pod młotek wystawiono około 1229 metrów sześciennych ponad 180ľletniej dębiny, pochodzącej głównie z terenu miejscowego nadleśnictwa. Można było też kupić 41 kubików olchy. Sprzedano około 1000 metrów drewna. Niektórzy kupcy narzekali, że ceny są zbyt wysokie. Wynik aukcji nie potwierdził jednak ich ocen.

W powiecie krotoszyńskim znajduje się jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych. Dąbrowy krotoszyńskie zajmują 23 tys. ha powierzchni i rosną na glinach krotoszyńskich, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Leśnicy twierdzą, że ten zwarty kompleks drzewostanów dębowych jest ewenementem w skali kraju.

Najstarsze drzewa osiągają 40 m wysokości, a pozyskiwany z nich surowiec należy do najcenniejszych w Europie. Na terenie miejscowego nadleśnictwa istnieje mikroregion mateczny, z którego pozyskuje się najbardziej wartościowe nasiona dębu szypułkowego.

Według przedstawicieli firm z przemysłu drzewnego, dębina krotoszyńska jest wśród drzew jak mercedes wśród samochodów. Dzięki odpowiedniemu siedlisku (bardzo głębokie gliny, występuje tylko woda opadowa, a nie gruntowa) osiąga doskonałą strukturę.

äPrzyrosty dochodzą tutaj nawet do 10 słoi na jednym centymetrze, podczas gdy w innych rejonach kraju może to być zaledwie od jednego do pięciu słoi. Na tym polega wyjątkowość krotoszyńskiej dębinyö ľ twierdzi Wiesław Nowakowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu.

Krotoszyńska dębina łatwo się skrawa i dzięki temu doskonale nadaje się do produkcji oklein. Na płycie krotoszyńskiej rośnie ona wolno i dzięki temu jest miękka, nadająca się do obróbki. Na terenie miejscowego nadleśnictwa dęby rosną na obszarze 5 tys. ha.

Krotoszyńska aukcja jest najstarszą giełdą dębową w kraju. Później rozpoczęły podobną działalność aukcje w Szczecinie i Krośnie, ale żadna z nich nie oferuje tak dużej i dobrej jakościowo dębiny ľ twierdzą wielkopolscy leśnicy.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane