30 mln zł na odzieżowe innowacje

  • Alina Treptow
opublikowano: 15-09-2016, 22:00

W ramach pierwszego konkursu programu sektorowego Innotextile publiczne wsparcie otrzyma 12 projektów.

Są już pierwsi beneficjenci programu sektorowego dla branży odzieżowej Innotextile. Z 20 wniosków firm, które stanęły w kolejce po 60 mln zł, rekomendacje do finansowania otrzymało 12 projektów. Łączna kwota dofinansowania przekroczy 27 mln zł. Pieniądze popłyną między innymi na technologię haftowania zindywidualizowanego, kompozyty, które absorbują energię uderzenia, czy też kurtyny, które uchronią przed promieniowaniem lasera wysokiej mocy.

— Dzięki funduszom opracujemy specjalne moduły tekstroniczne [połączenie elektroniki i tekstyliów — red.], które będą łączone z odzieżą codziennego użytku. Dzięki nim koszulka czy bluza będzie mierzyła między innymi: tętno, temperaturę ciała i powietrza czy wilgotność — wyjaśnia Łukasz Pochylski, prezes Intellimotion Technology, spółki, która na ponadtrzymilionowy projekt otrzymała 2,3 mln zł dofinansowania. W ramach pierwszego rozdania branża odzieżowa wykorzystała niecałą połowę przeznaczonego na nie budżetu.

Aleksandra Krysiak, dyrektor w Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego PIOT, który był jednym z inicjatorów programu sektorowego, wyjaśnia, że wiele firm nie chciało być królikami doświadczalnymi. Zdecydowały się więc złożyć wnioski w ramach drugiego rozdania.

— Drugi konkurs jest planowany na drugą połowę przyszłego roku. Wtedy do przedsiębiorców powinno trafić 100 mln zł. Na trzeci konkurs popłynie mniej pieniędzy — ok. 70 mln zł, ze względu na to, że w ostatnim rozdaniu przedsiębiorcy będą mieli najmniej czasu na realizację projektu — wyjaśnia Aleksandra Krysiak.

Zwraca uwagę, że Innotextile jest kierowany przede wszystkim do małych i średnich firm, które nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu unijnych funduszy, dlatego udział w programie, organizowanym przez NCBR, jest dla nich dużym wyzwaniem. Jest jednak o co walczyć. Łącznie do przedsiębiorców trafi 200 mln zł. Publiczne wsparcie na jeden projekt wyniesie 0,5-20 mln zł, a minimalna wartość inwestycji to około 1 mln zł.

W ramach pilotażu kwota dofinansowania wynosiła najczęściej 1-3 mln zł, największa ponad 5 mln zł. Zgodnie z założeniami, Innotextile wspiera prace badawczo-rozwojowe w trzech obszarach: zrównoważony rozwój surowców i technologii włókienniczych; rozwijanie właściwości wyrobów przemysłu włókienniczego, aby zwiększyć ich wykorzystanie w gospodarce; przygotowanie sektora na nowe wyzwania związane z personalizacją wyrobów oraz zastosowaniem elektroniki i informatyki.

Chodzi np. o prace nad hydro-, agro- i geotekstyliami, które będą używane w systemach odwodnieniowych i przeciwpowodziowych, czy też opracowanie włóknin wspomagających monitorowanie i dostarczanie roślinom substancji odżywczych. Na wsparcie będą też mogły liczyć tzw. inteligentne tekstylia, pomagające monitorować np. funkcje życiowe, które znajdą zastosowanie również w medycynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu