30 października rząd ma się porozumieć z bankami ws. rezerw i kredytów

20-10-2003, 18:23

PAP: Najprawdopodobniej 30 października zostanie podpisane porozumienie między rządem, Narodowym Bankiem Polskim i Związkiem Banków Polskich w sprawie obniżenia rezerw celowych w bankach, zmiany zasad klasyfikacji kredytów i zmniejszenia norm ostrożnościowych - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner.

"Jesteśmy bardzo blisko porozumienia. Mam nadzieję, że 30 października podpiszemy porozumienie z NBP i ZBP" - powiedział Hausner.

Według niego, podpisanie porozumienia pozwoli na obniżenie cen kredytów oraz zwiększy ich dostępność.

Hausner chce również utworzenia funduszy poręczeniowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wcześniej Hausner zapowiadał, że rząd opracuje wspólnie z NBP i ZBP pakiet rozwiązań, którego celem jest m.in uruchomienie funduszu poręczeniowo-gwarancyjnego dla średnich firm. Fundusz ma dysponować kapitałem ok. 900 mln zł. Ma pozwolić tym przedsiębiorstwom na gromadzenie środków potrzebnych na współfinansowanie projektów unijnych.

W pakiecie mają znaleźć się rozwiązania umożliwiające uwolnienie części rezerw celowych w bankach, a złagodzenie norm

ostrożnościowych ma polegać m.in. na wydłużeniu z obecnych 30 do 90 dni terminu, po którym niespłacane kredyty będą uznawane za zagrożone.

Również minister finansów Andrzej Raczko mówił w Sejmie podczas debaty budżetowej, że kredyty muszą być tańsze i oprocentowane podobnie jak w krajach UE. Dodał, że "jest przestrzeń do obniżki realnych stóp procentowych". We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych z 4,5 proc. do 3,5 proc. Obniżka zacznie obowiązywać 31 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / 30 października rząd ma się porozumieć z bankami ws. rezerw i kredytów