3,1 mln zł kary nałożył UOKiK na producenta drożdży

opublikowano: 15-01-2007, 13:36

UOKiK ukarał Lesaffre Bio-Corporation - sumą 3,1 mln zł za zmowę cenową z 45 odbiorcami.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał największego na polskim rynku producenta drożdży - Lesaffre Bio-Corporation - kwotą 3,1 mln zł za zmowę cenową z 45 odbiorcami. Spółka będzie odwoływać się od decyzji Urzędu.

Jak poinformował prezes UOKiK Cezary Banasiński na poniedziałkowej konferencji prasowej, producent zastrzegł sobie w umowach z dystrybutorami wyłączność na dostarczanie drożdży. Za zakupy u konkurencji groziła kara w wysokości kilku tysięcy zł. Lesaffre zastrzegł sobie prawo do dodatkowego odszkodowania w przypadku złamania klauzuli. Lojalność wobec producenta była premiowana. Dystrybutor mógł liczyć na rabat do kilku procent wartości towaru zamówionego w danym roku.

Lesaffre poinformowało w poniedziałek PAP, że nie zgadza się z decyzją prezesa UOKiK o nałożeniu kary. Spółka zamierza odwołać się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

"Każdy z dystrybutorów podpisywał porozumienia dobrowolnie i miał możliwośćázakończenia współpracy z Lesaffre za 6-miesięcznym wypowiedzeniem, bez ponoszenia jakichkolwiek kar umownych" - napisano w komunikacie spółki. Firma dodaje, że nie odmawiała sprzedaży drożdży dystrybutorom, którzy nie podjęli decyzji o wyłącznej współpracy z Lesaffre.

Według spółki, stosowane umowy zapewniły stabilność sprzedaży Lesaffre, a także możliwość inwestycji w podnoszenie jakości produktów, proces technologiczny oraz w ochronę środowiska.

Zdaniem szefa UOKiK, w Polsce występują dwa rodzaje karteli. Pierwszy to zmowy cenowe producenta z dystrybutorami. Drugi - według prezesa UOKiK najbardziej niebezpieczny dla gospodarki - polega na tym, iż konkurenci ustalają sztywną lub minimalną cenę.

Banasiński uważa, że do kategorii zmów cenowych można często zaliczyć uchwały organów samorządu zawodów zaufania publicznego, podejmowane na podstawie prawa. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zawody notariuszy, architektów oraz weterynarzy, którzy ustalają maksymalne lub minimalne ceny świadczonych przez siebie usług. Banasiński powiedział, że są to szkodliwe praktyki dla konsumentów.

Według prezesa Urzędu, za udział w porozumieniu, którego celem jest ograniczanie konkurencji, grożą sankcje finansowe, sięgające dziesięciu procent ubiegłorocznego przychodu. Przedsiębiorca może liczyć na uniknięcie kary lub jej obniżenie, jeśli rozpocznie współpracę z urzędem antymonopolowym, dostarczy dowodów na istnienie kartelu. Banasiński powiedział, że taką możliwość daje program łagodzenia kar, obowiązujący w polskim prawie od 2004 r.

Prezes poinformował, że w 2006 r. do UOKiK wpłynęło 8 wniosków o złagodzenie kar. Z badań Urzędu wynika, że 2/3 przedsiębiorców ma świadomość, że wspólne ustalanie cen jest niedozwoloną praktyką. Jednocześnie 25 proc. z nich przyznaje, że zdecydowałoby się na zawarcie takiego porozumienia.

Banasiński dodał, że w 2006 r. Urząd nałożył 285 mln zł kar na przedsiębiorstwa stosujące zmowy cenowe.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 3,1 mln zł kary nałożył UOKiK na producenta drożdży